До крадіжки причетний архівіст Грегорі Пріоре. Він був відповідальним за унікальну колекцію протягом майже 20 років, повідомили у The New York Times.

Читайте також: Скільки читають українці та що це означає: результати дослідження

З'ясувалося, що Пріоре продав викрадені видання відомому книжковому дилеру Джону Шульману. Цей випадок шокував книжковий світ, адже Шульман був шановним членом Асоціації антикварних книговидавців Америки.

Грегорі Пріоре
Колишній архівіст бібліотеки у Пітсбурзі Грегорі Пріоре (посередині)

За словами Пріоре, йому були потрібні гроші, щоб "залишитися на плаву" й платити за навчання своїх чотирьох дітей. Крім цього, екс-архівіст звинуватив Шульмана в тому, що той підштовхнув його до злочину.

Мені не потрібно було цього робити. Я любив бібліотеку, любив свою роботу, проте жадібність взяла верх,
– пояснив слідчим Пріоре.

Рідкісне видання Женевської Біблії придбали у власність музею в Лейдені у Нідерландах ще у червні 2015 року за 1200 доларів. Однак про її зникнення з американської бібліотеки стало відомо аж у 2017 році, а відповідну заяву оприлюднили лише у березні 2018-го.

Тоді директор голландського музею Джеремі Бенгс вийшов на зв'язок з американцями, після чого почався процес повернення Біблії до Пітсбурга.

Старовинна Біблія з Пітсбурга
400-річна Біблія з бібліотеки у Пітсбурзі

За словами співробітників ФБР, які займались пошуком книги, це видання важливе тим, що схоже на Біблію з судна паломників Mayflower. Саме на ньому англійці в 1620 році перетнули Атлантичний океан й згодом заснували одне з перших поселень в Північній Америці.