Про це на брифінгу заявив міністр закордонних справ України Павло Клімкін, продемонструвавши документ.

Це дуже важливий момент, оскільки в цій ноті дуже детально аргументуються всі порушення Російською Федерацією всіх суттєвих положень цього договору. Це стосується як збройної агресії Росії проти України, гібридної агресії, економічного тиску, порушення прав громадян України. Цей договір фундаментально порушений Росією, тому не може бути пролонгований,
– наголосив український міністр.

Читайте також: Припинення угоди про дружбу України з РФ: з'явилась цікава реакція Росії

Клімкін також зазначив, що водночас за цей час Україна використовували договір про дружбу "і посилання на нього та на порушення Росії у процесі формулювань наших позовів у міжнародних судах".

"Це стосується Міжнародного суду ООН. І в нас зараз є кілька революційних позовів проти Росії: позов у межах Міжнародного арбітражу, в рамках Конвенції про морське право, також позови громадян України до Страсбургу щодо їх порушених прав", – зазначив глава МЗС України.

Але, що дуже важливо, саме посилання на порушення Росією цього договору допомогло нам досягти успіху в процесі навколо так званої "трьошки Януковича" (процесу в Лондоні щодо політичного характеру позики у 3 мільярди доларів, – ред.). Те, що це рішення прийнято, ми завдячуємо в тому числі послідовній юридичній тактиці. І зараз питання збройної агресії і гібридної агресії Росії розглядатимуться в Лондонському суді,
– заявив Клімкін.

Нагадаємо, 17 вересня Президент України Петро Порошенко підписав указ про припинення дії договору про дружбу з Росією на наступні 10 років. А 19 вересня відповідний указ набув чинності.

У чому полягав договір про дружбу України з Росією? Цей договір був підписаний 31 травня 1997 року в Києві. Згідно з його умовами, сторони зобов'язувалися, зокрема "поважати територіальну цілісність та суверенітет" одна одної, а також "підтверджували непорушність наявних між ними кордонів".