Одним із таких вікових зірок Євро-2024 у Німеччині є капітан збірної Португалії Кріштіану Роналду. Для нападника саудівського Аль-Насра цей чемпіонат Європи став вже шостим у кар'єрі. 24 Канал пригадує шлях, виступи та рекорди 5-разового володаря "Золотого м'яча" на Євро.

Яскравий дебют Роналду у збірній Португалії

Дебютний матч Кріштіану припав на товариську гру проти Казахстану, яка відбулась ще 20 серпня 2003-го року. У своєму першому матчі за збірну Роналду вийшов із заміни на 46-й хвилині гри. У першому ж поєдинку 18-річному форварду не вдалось заявити про себе результативними діями. Але його команда завдяки голу Сімао мінімально здолала збірну Казахстану 1:0.

Дебют Роналду у національній команді не вийшов дуже яскравим, але переможним. Після чого уродженець Мадейри регулярно викликався у головну команду своєї країни. Щоправда, не на усіх поєдинках міг бути присутнім через паралельний виклик у молодіжну збірну Португалії U-21.

До свого першого у житті Євро Роналду провів у футболці першої команди Португалії 7 матчів, але голів у них не забивав. Лише у товариській грі проти Швеції Кріштіану відзначився дебютним асистом за "лузітан".

Чемпіонат Європи-2004 (Португалія)

Перше Євро у футбольній кар'єрі ще тоді юного Кріштіану був у 2004-му році. Тоді турнір європейського континенту приймала його рідна країна – Португалія. Тому на плечах португальських футболістів висів додатковий тягар відповідальності через домашній турнір. З чим вони майже впорались.

Збірна Португалії потрапила в одну групу із Грецією, Іспанію та Росією. Перший екзамен для підопічних Луїса Феліпе Сколарі закінчився негативно. Португальці програли Греції 1:2.

Цікаво, що тоді ще 19-річний Роналду розпочав матч із лави запасних, з'явившись на футбольному полі лише на старті другого тайму. Вже у своєму дебютному поєдинку на чемпіонаті Європи саме Кріштіану забив єдиний гол Португалії у грецькі ворота. На 90+3 хвилині гри у майбутньому зірковий футболіст відкрив лік своїм голам на рівні Євро.

Молодий Роналду на Євро-2004
Молодий Роналду на Євро-2004 / Фото Getty Images

Свій другий гол на Євро-2004 Кріштіану забив аж у півфіналі турніру. Роналду не лише засмутив голкіпера Нідерландів, а й відзначився результативним асистом на Маніше. А збірна Португалії здобула перемогу з рахунком 2:1 та вийшла до фіналу чемпіонату Європи, де, на жаль, поступилась. У вирішальному поєдинку португальська команда мінімально програла Греції 0:1.

Усі результати збірної Португалії на Євро-2004:

• Груповий раунд. Португалія – Греція 1:2
  • Груповий раунд. Росія – Португалія 0:2
  • Груповий раунд. Іспанія – Португалія 0:1
  • Чвертьфінал. Португалія – Англія (2:2, по пен. 8:7)
  • Півфінал. Португалія – Нідерланди 2:1
  • Фінал. Португалія – Греція 0:1

Вже на своєму дебютному Євро Роналду заявив про себе на увесь футбольний світ. Відзначимо, що перед початком чемпіонату Європи Кріштіану перебрався до англійського Манчестер Юнайтед, де став зіркою футболу.

Чемпіонат Європи-2008 (Австрія, Швейцарія)

Наступне Євро Роналду було вже у 2008-му році. Від чемпіонату Європи-2004 до Євро-2008 CR7 провів у футболці Португалії ще 43 матчі. Роналду навіть приміряв капітанську пов'язку національної команди.

Кріштіану Роналду на Євро-2008
Кріштіану Роналду на Євро-2008 / Фото Getty Images

Євро у 2008-му році не було таким успішним для збірної Португалії, як було попереднє. Збірна на чолі із Кріштіану дісталась до чвертьфіналу, де вилетіла від Німеччини 2:3. У тому поєдинку футболіст віддав гольову передачу на Нуну Гоміша під час першого взяття німецьких воріт від господарів.

Перед цим Португалія закінчила груповий раунд із двома перемогами (над Туреччиною 2:0 та Чехією 1:3) та поразкою від Швейцарії.

Слід відзначити, що у поєдинку проти "червоних хрестів" Роналду участі не брав. Кріштіану просидів весь матч на лаві запасних.

Після Євро-2008 ногу Роналду було прооперовано. Через хірургічне втручання CR7 пропустив три поєдинки національної команди (у кваліфікації ЧС у 2009-му році). Після чого Кріштіану повернувся на футбольне поле вже із пов'язкою капітана, яку одягав вже майже у кожному матчі збірної Португалії.

Чемпіонат Європи-2012 (Україна, Польща)

Якщо перед цим у Роналду були проблеми із ушкодженнями, то на Євро-2012 Кріштіану показав себе в усій красі. У груповому раунді Португалія зіграла із Німеччиною, Данією та Нідерландами. Стартувала збірна на чолі із Роналду із поразки від "бундестім" 1:0. Єдиний та переможний гол у португальські ворота забив Маріо Гомес.

Кріштіану на чемпіонаті Європи
Кріштіану на чемпіонаті Європи / Фото Getty Images

Далі підопічні Паулу Бенту зібрались та набрали у двох наступних матчах максимальні 6 балів: перемоги над Данією 3:2 та Нідерландами 2:1. Якщо у першому поєдинку Кріштіану запам'ятався лише жовтою карткою, то у ворота "помаранчевих" оформив дубль. Роналду не лише зрівняв цифри на зустрічі, а й на 74-й хвилині вивів португальців уперед.

Шість набраних балів вистачило збірній Роналду, аби вийти у плей-оф Євро-2012. Португальська збірна посіла друге місце у групі "В", поступившись лише Німеччині, яка пройшла груповий раунд без втрат очок (9 пунктів).

У чвертьфіналі Португалія продовжила свою переможну ходу. У суперниках була збірна Чехії. Роналду вивів свою команду із капітанською пов'язкою, як це було у попередніх іграх. Якраз гол Кріштіану на 79-й хвилині після передачі Моутінью головою приніс мінімальну звитягу "лузітанам". Роналду записав у свій актив третій гол на чемпіонаті Європи в Україні та Польщі.

Роналду у збірній Португалії
Роналду у збірній Португалії / Фото Getty Images

У півфіналі Євро-2012 на португальську збірну чекав складний футбольний екзамен проти Іспанії. Фіналіста колективи визначили лише у серії пенальті, де точнішими були іспанські гравці 2:4. Через промахи Моутінью та Алвеса, черга до 11-метрового Роналду не дійшла. А Португалія зупинилась у кроці від фіналу турніру.

Тріумфальний чемпіонат Європи-2016 (Франція)

2016-й рік став переможним роком збірної Португалії з футболу. Жереб звів команду Роналду в одну групу із Ісландією, Австрією та Угорщиною. Далеко не найсильніші суперники дістались "лузітанам". Однак португальці лише дивом вийшли у плей-оф Євро-2016 після трьох розписаних мирових у квартеті:

• Португалія – Ісландія 1:1
  • Португалія – Австрія 0:0
  • Португалія – Угорщина 3:3

Якщо у перших двох турах Роналду мовчав, то в останньому матчі групового етапу тиша від Кріштіану перетворилась у справжню результативну феєрію. Капітан Португалії двічі зрівнював рахунок у матчі проти угорців та віддав гольову передачу на Нані. Але навіть двох голів та асисту Роналду не вистачило "лузітанам", аби здобути першу перемогу на чемпіонаті Європи у Франції.

Трьох балів вистачило Португалії, щоб вийти в 1/8 фіналу. Першим суперником у плей-оф Португалії була збірна Хорватії. Основний час матчу минув без голів. Лише на 117-й хвилині поєдинку Куарежма після передачі Роналду розмочив нулі на табло 0:1.

У чвертьфіналі збірна на чолі із Роналду зустрічалась із Польщею. Команди обмінялись голами, але довели поєдинок до серії пенальті, яку футболісти називають футбольною фортуною.

Кріштіану Роналду
Кріштіану Роналду / Фото Getty Images

Перший 11-метровий реалізував Кріштіану. Із 9-ти пенальті лише один був не реалізований. Якуб Блащиковський не зумів вийти переможцем із дуелі проти голкіпера Португалії Патрісіу – 4:5 на користь португальців, які крокували до півфіналу.

За крок до фіналу Євро-2016 Португалія протистояла Уельсу. Цей матч дався "лузітанам" значно легше, аніж минулі зустрічі. Принаймні цьому свідчив підсумковий рахунок поєдинку 2:0 на користь збірної CR7. Обидва результативні удари були у другому таймі.

На 50-й хвилині Роналду вивів господарів уперед 1:0, а вже через три хвилини Нані після передачі все того ж Кріштіану подвоїв перевагу своєї команди.

У вирішальному матчі Євро-2016 зійшлись збірні Португалії та Франції, яка була господаркою турніру. Роналду та Льоріс вивели свої команди на футбольне поле "Парк де Пренс". Перший тайм запам'ятався травмою Кріштіану. Роналду впав посеред поля та не стримав сліз. Капітан Португалії добре розумів, що для нього фінал чемпіонату Європи закінчений.

Травма Роналду у фіналі Євро
Травма Роналду у фіналі Євро / Фото Getty Images

Замість Кріштіану на поле вийшов Куарежма. Це була не єдина травма португальської збірної в основний час цього фіналу Євро. Наприкінці другого тайму Санчеса було знято із гри через ушкодження.

В основний час команди не визначили переможця фіналу, тому гра продовжилась у додаткових 15-хвилинних таймах.На 109-й хвилині Едер, який вийшов замість травмованого Санчеса, приніс Португалії трофей чемпіонату Європи-2016. "Лузітани" засмутили місцевих уболівальників, які підтримували у фіналі рідну збірну.

Євро-2020 (Євро)

Чемпіонат Європи-2020 став унікальною подією в історії футболу. Змагання через пандемію коронавірусу перенесли на рік пізніше, а вперше в історії на Євро застосовувалась система відеоповторів VAR. Якраз збірна Роналду захищала на цьому Євро свій чемпіонський титул.

На жаль, шлях Кріштіану та компанії на цьому Євро-2020 був нетривалим. Збірна вийшла із групи, стартувавши із розгромної перемоги над Угорщиною 3:0. Роналду оформив дубль у першому матчі на цьому чемпіонаті Європи.

В усіх поєдинках групового етапу Кріштіану, який був капітаном Португалії, забивав. За системою "гол плюс пас" Роналду відзначився у воротах Німеччини у другому турі. Однак навіть така класна гра від зірки футболу не врятувала його збірну від поразки 2:4.

Роналду на чемпіонаті Європи-2020
Роналду на чемпіонаті Європи-2020 / Фото Getty Images

В останньому турі перед плей-оф Євро-2020 Португалія зустрічалась із Францією. Це було топове протистояння, у якому команди не визначили сильнішого – бойова нічия 2:2. Роналду став автором дубля у ворота "Ле Бле" (на 30-й та 60-й хвилинах). У складі суперника дублем запам'ятався форвард Карім Бензема.

Чотирьох балів вистачило Португалії, аби вийти із групи "F" до 1/8 фіналу разом із Францією та Німеччиною. Однак вже у першому матчі плей-оф Роналду та компанія покинули турнір. Матч проти Бельгії став першим для Роналду, у якому він не засмучував голкіпера суперника. Бельгійці здобули мінімальну перемогу 1:0 завдяки голу Торгана Азара.

Відзначимо, що Кріштіану провів усі чотири повні поєдинки. Після цього Євро CR7 повернувся у Манчестер Юнайдет. Але, як стало відомо дещо пізніше, це рішення Роналду було помилковим. Окрім конфліктів португалець нічим не запам'ятався в Англії.

Євро-2024 (Німеччина)

На Євро-2024 Роналду поїхав, як представник саудівського футболу. 1 січня 2023-го року Кріштіану підписав контракт із Аль-Насром, у якому заробляє космічні гроші шейхів.

Цей турнір у Німеччині став для зіркового ветерана футболу вже шостим у кар'єрі чемпіонатом Європи. Кріштіану встановив абсолютний рекорд за кількістю зіграних ЧЄ. Він перехопив цей рекордни показник у колишнього іспанського голкіпера Ікера Касільяса, у якого за спиною п'ять чемпіонатів Європи.

Матч Грузія – Португалія на Євро-2024
Матч Грузія – Португалія на Євро-2024 / Фото Getty Images

Португалія на чолі із Роналду вийшла із групи "F", здолавши на своєму шляху Чехію 2:1 та Туреччину 3:1, а от Грузії програла 0:2. Із 6 балами португальська збірна виграла свій квартет та вийшла до плей-оф Євро, де зіграє в 1/8 фіналу проти Словенії (1 липня).

На турнірі у Німеччині видно, як Роналду старається забити, але й корчить із себе егоїста, радо ділячись м'ячем із партнерами по національні команді. До прикладу, у грі Євро-2024 проти Туреччини Роналду оформив гольовий асист на Фернандеша під час останнього взяття турецьких воріт.

Ікона із зображення Роналду
Ікона із зображення Роналду / Фото Getty Images

Попри нуль забитих голів у графік Роналду, уболівальники продовжують боготворити футболіста. Нещодавно на трибунах фани CR7 витягнули банер із зображенням Роналду у святій подобі. Для своїх прихильників Кріштіану є чимось більшим, аніж просто людиною чи футболістом!