Головним суперником Ердогана є кандидат від об'єднаної опозиції Кемаль Киличдароглу. Вища виборча комісія 19 травня опублікувала результати 1 туру виборів в Офіційному віснику, пише 24 Канал.

Зверніть увагу Почав роздавати гроші: Ердоган вдався до відчайдушного вчинку на виборчій дільниці

Результати першого туру виборів президента Туреччини

Після того, як було підраховано 100% голосів виборців, у голосуванні лідирував чинний президент, проте з незначним відривом.

  • Реджеп Ердоган – 49,52%, або ж понад 27 мільйонів голосів;
  • Кемаль Киличдароглу – 44,88%, або ж майже 24,6 мільйона голосів виборців.
  • Сінан Оган – 5,17%, або 2,8 мільйона голосів;
  • Мухарем Індже – 0,43%, або ж 236 тисяч голосів.


Розподіл голосів виборців / Anadolu Agency

Оскільки жоден з кандидатів не набрав понад 50% голосів, ЦВК Туреччини оголосила, що 28 травня відбудеться другий тур виборів. Ердогану для перемоги у виборах не вистачило лише 1% голосів.

Відповідно до цих результатів, Реджеп Ердоган здобув перевагу в 51 провінції Туреччини, а Киличдароглу – в 30. Зокрема останній з невеликим відривом переміг в Анкарі та Стамбулі.


Регіони, де Ердоган (жовтий) та Киличдароглу (червоний) здобули перевагу в голосуванні / Anadolu Agency

Водночас Кемаль Киличдароглу, як пише видання Reuters, заявив, що має інші дані результатів опрацьованих бюлетенів, за якими саме він є лідером президентської гонки.

Ердоган та Киличдароглу раніше закликали своїх прихильників слідкувати за скриньками з бюлетенями та підрахунком голосів, аби уникнути махінацій.

Другий тур виборів у Туреччині

У Туреччині зранку 28 травня стартував другий тур президентських виборів. Сьогоднішнє голосування покаже, чи продовжить Ердоган своє багаторічне правління, чи його змінить опозиціонер Киличароглу.

Виборчі дільниці у Туреччині відкрилися о 08:00 за місцевим часом. Голосування триватиме до 17:00. Згідно з розпорядженням Вищої виборчої комісії, до 18:00 заборонено робити прогнози, коментувати вибори та підбивати будь-які підсумки.

Перші результати почнуть публікувати після 18:00. По всій країні встановлено понад 191 тисяча виборчих скриньок. Понад 64 мільйони людей мають право проголосувати.

Примітно, що в день виборів діє низка заборон. Наприклад, з 06:00 до 24:00 заборонено продаж спиртних напоїв. Також у населених пунктах можуть носити зброю лише представники сил безпеки та порядку.

Усі розважальні заклади, такі як денні кафе, кав'ярні та інтернет-кафе будуть закриті. Весілля дозволяється проводити після 18:00.

Опитування, проведене соціологічною компанією Konda 20 – 21 травня, показало підтримку Ердогана на рівні 52,7%, а Киличдароглу – 47,3%.

Якщо Ердоган переможе, він може залишатися при владі до 2028 року. Після трьох термінів на посту прем’єр-міністра і двох президентських термінів Ердоган є лідером Туреччини, який найдовше керує країною.

Кандидати на пост президента вже проголосували

Чинний президент Ердоган привітав своїх прихильників, коли голосував у Стамбулі.

Думаю, сьогодні процес підрахунку голосів буде дуже швидким. Для турецької демократії важливо бачити такі президентські вибори,
– заявив чинний президент після голосування.

Ердоган сподівається, що результати виборів будуть сприятливими для Туреччини.

"Ми закликаємо виборців прийти на вибори та дотримуватися демократії", – додав він.


Ердоган проголосувавав на виборах / фото AFP

Кемаль Киличдароглу також віддав свій голос у другому турі президентських виборів. До речі, Ердоган і Киличдароглу проголосували одночасно.


Кемаль Киличдароглу також віддав свій голос / Скриншот з відео

Як турки обирають президента

Один із жителів Туреччини прибув на вибори на лікарняному ліжку, щоб проголосувати. Оточуючі йому аплодували.

Жінка прибула на виборчу дільницю в Стамбулі, щоб проголосувати, разом з білим ягням.

Вибори президента Туреччини

Президентські вибори в Туреччині відбуваються на тлі економічної кризи та боротьби з наслідками руйнівних землетрусів, які забрали понад 44 тисячі життів та завдали колосальних збитків південним районам країни.

Особливо наслідки стихії похитнули рейтинги Ердогана, оскільки напередодні виборів за результатами опитувань він програвав своєму основному опоненту Киличдароглу майже 6%.

Кемаль Киличдароглу став кандидатом у президенти від об'єднаної коаліції 6 опозиційних партій. Політик відомий тим, що завжди був в опозиції до турецької влади. Киличдароглу обіцяє повернути в Туреччину демократію та провести курс на зближення з Євросоюзом та США.

Однак у контексті війни в Україні і сам кандидат, і його колеги по опозиції говорять про необхідність збереження уже наявної позиції.

Експерти припускають, що Туреччина і далі буде свого роду "нейтральною" та виступати посередником між Україною та Росією, однак відтінок політики Киличдароглу у разі перемоги може бути проукраїнським.

Зокрема про це свідчить те, що напередодні він звинуватив Росію у спробі втрутитися у вибори.

Сам же Ердоган пообіцяв, що готовий до мирної передачі влади у разі поразки.