Андрій Гриненко – бізнесмен з Харкова. Володимир Саранов – підприємець, який займається виготовленням гардин та торгує килимами. Обидва вони були кандидатами в президенти на виборах у 2014 році. Та ці імена – порожній звук для більшості українців.
Читайте також: Президентські вибори: стало відомо, скільки політичні партії вже витратили на рекламу
Втім, чомусь два успішних бізнесмени, які явно вміють поводитися з грошима, спускають десятки тисяч доларів на президентську кампанію, яку точно не виграють.
У кожній передвиборчій кампанії ми бачимо не лише самостійних гравців, а й "функціонерів" – тих, хто виконує функцію підставних. Немає в країні єдиного лідера. Людини, яка б безапеляційно спроможна була перемогти у першому турі. Отже, рахунок буде йти на відсотки і важливою буде кожна тисяча голосів,
– пояснив журналіст Павло Казарін.
У 2014 році список кандидатів у президенти складався з 21 людини. Поруч із фронтменами української політики тоді можна було побачити маловідомих Зоряна Шкіряка, Олександра Клименка, Василя Цушка. Чи взагалі нікому не відомі прізвища людей, за яких у підсумку голосувало лише їхнє оточення. Експерти вважають таких відчайдухів або амбітними багачами, популістами, або – "підставними" кандидатами.
Гриненко і Саранов – кандидати у президенти України на виборах 2014 року
Підставних кандидатів, кажуть політологи, можна побачити у виборчих списках з 90-х років. Є примітивні технічні персони, їх долучають до виборів через схоже прізвище з опонентом, розраховуючи на неуважність виборця. А є справжні ферзі політичних схем – вони стають кандидатами, щоб забрати електорат, який може дістатись опоненту. Такі "технічні" персони потрібні лише для того, щоб ритуально пожертвувати ними в ході передвиборної кампанії. А ще інших висувають заради підтримки конкурента, нарощуючи рейтинг основного кандидата.
На найближчих президентських виборах, найімовірніше, ми знову побачимо підставних персон – запевняють експерти. А все через вибори в парламент, які йдуть слідом за президентськими.
Усім відомо, що "політичний фрік" Рабінович не стане президентом України. Але він буде брати участь у президентських виборах – щоб максимально використати свій електоральний потенціал на наступних виборах у Верховну Раду,
– заявив політолог Михайло Басараб.
Учасники просвітницького флешмобу, покликаного підготувати українського виборця до свідомого голосування у 2019 році, запевняють: поки що вибирати українці вміють – іграшки та гаджети.
Учасники флешмобу, відомі люди, радять українцям уважно читати інформацію про кандидатів під час волевиявлення, щоб хоч уникнути елементарних помилок та не вплинути негативно на майбутнє країни.