Племена, які в середньовіччі заселяли прибережну та континентальну частину Скандинавії, відомі як завойовники, пірати та купці. У Франції їх називали "норманами", у Англії – "данцями", у Візантії – "варангами", а на Русі – "варягами".

Читайте також: Як легендарні спартанці готувались до жорстоких боїв: вражаючі факти

У популярних історичних і художніх фільмах вікінгів часто зображують жорстокими та брудними воїнами з рогатими шоломами на голові, які не знаходили собі інших занять, окрім грабунку та постійних битв.

Звичайно, вони були вправними мореплавцями, воїнами і шукачами пригод, проте це аж ніяк не було єдиним їхнім талантом. Вікінги займалися землеробством, скотарством і рибальством. Вони активно торгували з іншими народами. Також були майстерними різьбярами по дереву та ковалями.

Вікінги
Такий образ вікінгів малюють легенди та перекази

Землі, первісно заселені вікінгами, були лісисті і гористі, відповідно – мало придатні для хліборобства. Через нестачу землі і зростання населення вікінги були змушені шукати нових земель для проживання та господарювання. Оскільки у сім'ї землі переходили в спадок лише старшому синові, решту потомства ставали піратами і відпливали у пошуках наживи.

Зброєю слугували мечі та сокири, якими вони чудово володіли. Вікінги грабували кораблі, поселення, монастирі і навіть міста. Жертвами вікінгів ставала не лише худоба, яку вони вбивали для поживи, але й люди, яких вони продавали в рабство, а тих, хто пручався – вбивали.

Вікінги
А такими вікінгів змалювали в однойменному популярному серіалі

Щоб дістатися далеких і родючих земель, вікінги споруджували судна – дракари. Ці бойові кораблі дозволяли воїнам пересуватися як по морю, так і річками. А оскільки скандинавське суспільство практикувало поховання воїнів у їхніх човнах, археологи змогли досконало дослідити віднайдені кораблі. Багато артефактів зараз зберігаються у музеях скандинавських міст.

Читайте також: Прибульці, атланти, Колумб: хто насправді вигадав Бермудський трикутник

Близько 1000 року відбулася християнізація вікінгів, і племена стали здебільшого осілими. Незабаром частина з них оселилася на землях Ісландії та Гренландії, проте жорсткі кліматичні умови на острові призвели до загибелі скандинавів на цій території. Археологи встановили, що вікінги добралися і до берегів Північної Америки, звідки їх згодом витіснили індіанці.

Як потрапили вікінги на землі Київської Русі та чому Рагнар Лодброк є найвідомішим героєм скандинавського епосу – дивіться у програмі.