Юрист адвокатського об'єднання T&T Partners Владислав Юрчак розповів 24 Каналу, чи зможуть чоловіки виїжджати за кордон після завершення війни.

До теми Робоча віза ЄС: чи дає вона право для виїзду за кордон

Обмеження пов'язані з воєнним станом

Юрист розповів, що станом на сьогодні всі обмеження на перетин державного кордону чоловіками у віці від 18 до 60 років встановлені виключно на рівні постанови Кабміну від 27 січня 1995 року № 57.

Всі ці обмеження містять прив'язку до введення на території України надзвичайного або воєнного стану, тобто діють тільки у разі застосування таких правових режимів.

Наразі складно передбачити, що буде у правовому полі після закінчення дії правового режиму воєнного стану. Однак відповідні обмеження будуть чинними у разі припинення дії воєнного стану, за умови, що буде введено режим надзвичайного стану,
– зазначив Юрчак.

Він підсумував, що, якщо жоден із вказаних режимів не буде діяти, то за чинним законодавством відповідні обмеження не будуть застосовувати.

Варто прочитати Особи з інвалідністю можуть виїжджати за кордон: про кого саме йде мова

Які чоловіки можуть виїхати за кордон під час війни

Постанова уряду від 27 січня 1995 року № 57 визначає:

  • порядок і правила перетину державного кордону під час війни;
  • категорії громадян, які можуть це робити.

За словами Юрчака, до неї постійно вносяться зміни та доповнення. Наразі ж за кордон в умовах воєнного стану можуть виїжджати:

  • юнаки до 18 років та чоловіки від 60 років;
  • особи, зняті з військового обліку за рішенням військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби (обмежено придатні у воєнний час – не можуть перетинати кордон);
  • громадяни України, які постійно мешкають на території іншої держави, за умови перебування на постійному консульському обліку та відповідних відміток у паспортному документі;
  • чоловіки, близькі родичі яких загинули або зникли безвісти під час проведення АТО/ООС.