Про це 24 Каналу розповів політтехнолог Михайло Шейтельман. За його словами, суттєвий вплив на російську економіку можуть мати санкції Заходу. Але лише якщо вони будуть систематичними та довгостроковими.

Дивіться також Крилаті ракети Х-50 "Оріон": останній аргумент Путіна чи гроші на вітер

Поки грошей вистачає

У виданні The Washington Post з посиланням на "злиті" документи Пентагону повідомили, що Росії вистачить грошей ще на рік війни. Якщо вірити документам, то російський бізнес уже начебто адаптувався і сплачуватиме Владіміру Путіну корпоративний податок. Крім того, і Фонд національного добробуту Росії, буцім-то, теж добре себе почуває.

На рік кошти точно є. У них дефіцит бюджету за перші три місяці (2023 року – 24 Канал) – 30 мільярдів доларів, що багато, але навіть якщо до кінця року борг стане 120 мільярдів, то російська економіка це витримає,
– зазначив Михайло Шейтельман.

А ось податок, який ввели на бізнес, Росію не дуже рятує. Тому що у цьому випадку бізнесмени здаватимуть рублі, а не долари. За словами політтехнолога, гроші в Росії закінчаться не тоді, коли закінчаться рублі, тому що їх вони можуть додруковувати, скільки захочуть. Але тоді, коли закінчаться долари.

"Долари почали закінчуватися з початку грудня через санкції щодо енергоносіїв. Але санкції лише розпочалися. Питання не в тому чи вистачить грошей, а в тому, наскільки серйозні санкції вводитимуть далі", – підкреслив політтехнолог.

Михайло Шейтельман про спроможність Росії фінансувати війну: дивіться відео

Ядерна галузь

Нещодавно в Європейському Союзі почали обговорювати майбутній 11 пакет санкцій проти Росії. Минулий пакет був прийнятий ще у лютому 2023 року.

Більш як два місяці немає нового пакета санкцій. Раніше вводили раз в місяць, а тут уже два місяці немає. Попереду ще російська ядерна енергетика та інші сфери,
– зауважив Шейтельман.

Серед країн "Великої сімки" все більше розмов про введення обмежень саме у сфері ядерної енергетики. Вони могли б затягнутись на довгі роки, оскільки не є короткостроковими.

У випадку впроваджень довгих, систематичних та цілеспрямованих санкцій російська економіка справді може не витримати подібного тиску.

Нові санкції проти Росії: що відомо

  • 11 пакет санкцій, обговорення якого уже почалося в Брюсселі, може включати численні технології та інші товари, включно з декількома типами транспортних засобів. Втім про повну заборону транзиту, на жаль, не йдеться.
  • Водночас країни "Великої сімки" обговорювали можливість повної заборони експорту до Росії. Це могло б завдати неабиякого удару російській економіці. Однак досягти консенсусу в цьому питанні не вдалось.
  • Варто зазначити, що за перший кварталі 2023 року експорт сирої нафти та нафтопродуктів з Росії зменшився приблизно на 30%. Ціна на російську нафту впала на 20 – 25 доларів.