Росіянка Марія Бутіна три роки навчалася в Американському університеті у Вашингтоні, де, за офіційною версією, вивчала міжнародні відносини. Насправді ж вона була російською шпигункою.

Читайте також: В ОБСЄ шукають спостерігача, який зливав інформацію ФСБ

Бутіну затримали в день, коли Трамп і Путін зустрічалися у Фінляндії. Американська прокуратура звинувачує росіянку у незаконному лобіюванні інтересів Росії. Бутіну підозрюють у зв'язках з російськими спецслужбами. Слідчі встановили: Бутіна мала стосунки з одним із членів Республіканської партії США, і з його допомогою збирала інформацію на американських політиків і, ймовірно, передавала її в Москву. У Кремлі звинуватили ФБР у непрофесійності.


Російська шпигунка Марія Бутіна

Знайшли російських шпигунів і в спеціальній моніторинговій місії ОБСЄ, яка працює на сході України. Журналісти німецького каналу ARD з'ясували, що один з міжнародних спостерігачів зливав внутрішні матеріали місії російському ФСБ. Зокрема, інформацію про розміщення офісів місії на окупованих територіях, персональні дані міжнародних спостерігачів і навіть їхні особисті вподобання і слабкості.

У березні 2018 польське Агентство внутрішньої безпеки взяло під варту громадянина Марека В. Його особисті дані не розголошують, щоб не завадити слідству. Затриманий працював у міністерстві енергетики Польщі.

Читайте також: "Працювала за ідею": контррозвідка затримала найманку, яка воювала на боці окупантів

Чиновника звинуватили у передачі російській розвідці інформації про плани Варшави блокувати зведення «Північного потоку-2». Дані збирав за допомогою соцмереж, до своєї діяльності долучив 600 польських політиків, чиновників та бізнесменів.

Найгучнішим викриттям в Україні стало затримання перекладача прем’єра Володимира Гройсмана – Станіслава Єжова. Українська СБУ встановила: за завданням російських кураторів він збирав інформацію про діяльність українських урядових структур. Завербували Єжова під час відрядження. Доки СБУ готувала спецоперацію, Єжов працював у Кабміні.


Перекладач прем'єра Станіслав Єжов виявився російським шпигуном

Він навіть перекладав українському прем'єру під час його зустрічі з британською колегою Терезою Мей. В СБУ заявили: використовували шпигуна, щоб дезінформувати росіян. Зараз Єжов перебуває за ґратами в очікуванні розгляду справи по суті.

Для прикриття своїх розвідників росіяни використовують власні закордонні дипломатичні представництва. Найбільш чорним днем для агентурної мережі РФ за кордоном стало 26 березня 2018. Низка країн у відповідь на отруєння у Солсбері оголосила про висилку російських дипломатів, назвавши їх незадекларованими розвідниками. Унаслідок такого масштабного дипломатичного демаршу до Росії повернулося 152 російських дипломати. Найбільше вислали з США – 60. З України додому поїхали 13 працівників російського МЗС.