В Офісі Президента пояснили, чому небезпечно брати російський паспорт, які цілі переслідує країна-агресор та що робити, якщо неможна уникнути паспортизації, передає 24 канал.

Важливо Показова анексія не змінить реалій жорстокої окупації, – ISW про "референдуми" на Півдні

Як показує практика, найактивніше росіяни роздають паспорти на півдні України, зокрема у:

 • Херсонській,
 • Запорізькій областях.

Користуючись вразливим становищем громадян України, ворог схиляє їх до оформлення громадянства росі за спрощеною процедурою. Українські паспорти у людей вилучають.

Навіщо РФ роздає паспорти українцям

На це декілька очевидних причин:

 • кремль намагається посилити свої майбутні переговорні позиції та легітимізувати подальшу збройну агресію проти України необхідністю "захисту російських громадян";
 • під приводом оформлення громадянства росіяни збирають персональні дані українців та формують "електоральну базу" для проведення псевдореферендумів за кримським чи донбаським сценарієм;
 • кремль використовує населення окупованих територій як ресурс для поповнення лав армії рф.

Що про це каже Україна

Україна не визнає примусове автоматичне набуття жителями тимчасово окупованих територій громадянства росії. Примусова паспортизація не є підставою для втрати громадянства України.

Україна не збирається карати громадян, які були змушені взяти російський паспорт. Адже розуміє, що в умовах окупації від цього залежить можливість:

 • отримувати медичну допомогу,
 • зберегти майно,
 • оформити пенсію та соціальні виплати.

Кого можуть покарати

Водночас посадовці, співробітники, правоохоронних органів, судді та інші громадяни, які добровільно оформлять російське громадянство заради роботи в окупаційній адміністрації та інших форм співпраці з ворогом відповідатимуть за свої дії. Кримінальним кодексом України передбачено покарання за колабораціонізм, державну зраду та інші злочини проти державного суверенітету та територіальної цілісності України.

Чому неможна брати російський паспорт: дивіться відео

Які ризики створює роздача російських паспортів на окупованих територіях

 • паспортизація населення спрямована проти українського суверенітету і є підготовкою до анексії захоплених територій;
 • наявність паспорта громадянина росії є підставою для мобілізації до лав російської армії та використання в якості "гарматного м'яса" у війні проти України;
 • новоспечених "російських громадян" кремль може у вигляді евакуації примусово переселити до Сибіру, Зауралля, Делекого Сходу та інших депресивних регіонів росії;

Видані за спрощеною процедурою паспорти не роблять мешканців окупованих територій повноправними громадянами росії. Навіть зовнішній вигляд цих документів відрізняється від звичайних російських паспортів,
– наголосили в ОП.

Додамо, що примусова паспортизація на окупованих територіях України розпочалася ще у 2014 році. Тоді федеральним законом усіх громадян України та осіб без громадянства, що постійно проживали в Криму, оголосили громадянами росії.

А у квітні 2019 року владімір путін видав указ про спрощену процедуру надання російського громадянства власникам "паспортів" квазіреспублік "днр" та "лнр". У липні того ж року цей порядок поширили на всіх жителів Донецької та Луганської областей, а у 2022-му – усіх новоокупованих територій.

Влада України рекомендує цивільному населенню виїжджати з окупованих територій. Варто пам'ятати, що окупація є тимчасовою, і українська армія звільнить захоплену ворогом територію.

До теми – примусова паспортизація в ОРДЛО несе серйозну загрозу нацбезпеці: дивіться відео