Через нові вкиди російської пропаганди українці почали перейматися, що окупанти вночі 5 липня дійсно можуть підірвати станцію. Крім того, ширяться думки, що Росія може піти на такий крок, адже практика, на жаль, показала, що загарбники часто звинувачують Україну у тому, що планують зробити самостійно. Представник Головного управління розвідки Андрій Юсов в ексклюзивному коментарі 24 Каналу пояснив, чому росіяни почали вкидувати нові фейки.

Дивіться також Україна посилює північний кордон "у зв'язку з останніми подіями навколо ЗАЕС"

Підвищення градуса ядерного шантажу

У ГУР МО наголосили, що нові вкиди російської пропаганди щодо ситуації на Запорізькій АЕС – це примітивна та брехлива ІПСО. Інформація щодо того, що Україна нібито може атакувати територію ЗАЕС безпілотниками, звичайно, не відповідає дійсності. Юсов наголосив, що такі фейки пов'язані з кількома аспектами.

З одного боку, це відповідь на широку інформаційну кампанію, яку Україна веде у світі з висвітленням злочинів російських окупантів на території Запорізької АЕС та інших об'єктів критичної інфраструктури. Окрім того, наша країна постійно висвітлює факти, які можуть свідчити про підготовку чергового теракту, на зразок – знищення Каховської ГЕС.

Проте з іншого боку, за словами Юсова, такі інформаційні кампанії та ІПСО дійсно можуть проводитись як підготовка та інформаційне прикриття до справжніх терористичних дій.

Але наразі якоїсь суттєвої зміни на станції ми не спостерігаємо. Втім, варто наголосити, що станція продовжує знаходитись під контролем окупантів. Вона незаконно захоплена, низка об'єктів на станції заміновані, і так – існує ризик, що держава-терорист може піти на ескалацію ситуації й завершити підготовку до теракту. Але наразі мовиться про підвищення градуса ядерного шантажу, проведення ІПСО з метою посіяти паніку в українському суспільстві й деморалізувати українських захисників,
– наголосив Юсов.

Окрім того, у розвідці акцентують, що Росія дійсно вивезла частину персоналу "Росатому", який працював на території Запорізької АЕС. Проте про повне виведення цих утворень, які допомагають окупантам утримувати контроль над ЗАЕС, наразі не йдеться.

Юсов заявив, що всі ці кроки є складовою заходів, які окупанти активізували з підготовки до можливого теракту. У ГУР підкреслили, що росіяни активізувалися після підриву Каховської ГЕС, мінування якої було проведено ще минулого року. Відтоді Україна почала інформувати про це як своїх громадян, так і міжнародну спільноту. Нині уряд наводить факти, у тому числі й фото та відео фіксації перебування вантажівок зі зброєю та вибухівкою на території Запорізької АЕС. Але після підриву росіянам ГЕС ці дії поновились і стали носити ще більш комплексний характер. Зокрема, росіяни замінували басейн охолоджувача на території станції. І виведення частини персоналу – пов'язана з цим історія.

Власне, з одного боку – це підвищення градуса шантажу ядерного, з іншого – це справді може свідчити про підготовку такого сценарію, як терористичний акт з боку окупантів. Але наразі мовиться саме про шантаж,
– заявили у розвідці.

Яку ІПСО поширює роспропаганда

Російські телеграм-канали почали поширювати ІПСО, що Україна нібито може атакувати території Запорізької АЕС безпілотниками та "високоточною далекобійною зброєю". Пропагандисти заявляють, що для цього можуть використати ОТРК "Точка-У", а ракети до комплексу "будуть начинені радіоактивними боєголовками".

Крім того, їм знову примарилася "брудна бомба". Росіяни брешуть, що нібито у ніч на 5 липня також можуть атакувати територію ЗАЕС "боєприпасом з радіоактивними відходами". Окупанти фантазують, що "відходи" буцімто вивезли з Південноукраїнської АЕС.

Як реагують в ОП на російську ІПСО

Радниця з питань комунікацій Керівника ОП Дарія Зарівна наголосила, що російська ІПСО про нібито обстріл українськими захисниками Запорізької АЕС – це традиційна тактика злочинців.

"Російська ІПСО про підготовку обстрілу Силами оборони ЗАЕС – це традиційна тактика злочинця перед підготовкою власної провокації. Росія ніколи не змінює методику. Вони робили так само перед 24 лютого 2022 року, також у схожій манері брехали про Каховську ГЕС і звинувачували нас. Так працює їх пропагандистська машина. Втім, саме Росія зараз готує провокації та всі їхні фейки як на долоні", – наголосили в ОП.

На енергоблоках ЗАЕС – предмети, схожі на вибухівку

В Управлінні стратегічних комунікацій ЗСУ попередили, що на енергоблоках Запорізької АЕС помітили предмети, схожі на вибухівку. Це може свідчити про можливу підготовку провокації на території станції.

За оперативною інформацією, сьогодні, на зовнішній крівлі третього та четвертого енергоблоків ЗАЕС були розміщені сторонні предмети, схожі на вибухові пристрої. Їхній підрив не має пошкодити енергоблоки, але може створити картинку обстрілів з боку України. Про це і дезінформують російські ЗМІ та телеграм-канали,
– наголосили в ЗСУ.

Наголошуємо, що ЗСУ не порушують норм міжнародного гуманітарного права, відстежують та контролюють ситуацію та готові діяти за будь-яких умов.