Цей проект закону з'явився у парламенті на початку квітня на протидію законопроекту №7190 "Про визнання добровольців учасниками бойових дій, їх соціальний і правовий статус" від ВО "Свобода", який вже півроку не розглядають. Незважаючи на те, що він розроблявся та підтриманий усіма добровольчими формуваннями.
Читайте більше у статті Катерини Петренко для сайту "24": УБД для добровольців: хто і чому не хоче урівнювати їх з військовими?
За словами Живко, голова комітету у справах ветеранів Третьяков на засіданні просто відсунув його вбік, не розглядаючи. Натомість пообіцяв придумати свій. І таки придумав.
Технічно правильним, проте мало дієвим вважає законопроект комітету №8227 "Про внесення змін до законодавчих актів щодо надання статусу та соціальних гарантій окремим особам із числа учасників АТО" і голова "Юридичної сотні" Леся Василенко.
Бо довідки про взаємодію з військовими частинами від АТЦ при СБУ добровольці, які у 2014-2015-му році не отримали, зараз навряд чи отримають. Адже більшість командирів військових частин вже змінились, пішли на підвищення або загинули. Тому затвердити факт участі в АТО добровольці не зможуть.
З прийняттям цього закону статус учасника бойових дій зможуть отримати від 20 до 40 осіб, які мають повний пакет документів. Решта практично лишатимуться поза законом,
– пояснює Василенко.
Читайте також: Українці цінують своїх Героїв тільки посмертно, – 18-річний доброволець
"Юридично він визнає маленьку купку добровольців, але фактично ми матимемо ще більший клопіт, ніж є зараз. Навіщо таке визнання?!" – обурюється Живко.
Про що законопроект Третьякова? Він суттєво скорочує кількість добровольців, які можуть отримати УБД, бо має чіткі часові ліміти. Так, розраховувати на статус можуть ті бійці, які воювали у складі добробатів, що у 2015-му увійшли до складу офіційних військових структур.
Базовий перелік документів для отримання УБД складається з довідки від військової частини про взаємодію добровольчого батальйону із ЗСУ та витягу з наказу АТЦ при СБУ про залучення особи до проведення АТО.
Законопроект погоджений із силовими структурами: Міністерством оборони й Антитерористичним центром.