Це стало можливим завдяки рішенню Ради Європейського Союзу, яка напередодні схвалила використання доходів від заморожених активів Росії на користь України.

Цікаво Росія агресивно реагуватиме: що означає рішення ЄС щодо коштів від заморожених активів

Першу виплату Україна отримає в липні 2024 року

Віцеголова Європейської комісії Валдіс Домбровскіс привітав рішення Ради Євросоюзу, що розблоковує використання надзвичайних надходжень від активів російського центробанку в ЄС.

Швидкість залишається ключовим фактором. І Комісія продовжить докладати всіх зусиль, щоб перший платіж був здійснений вже в липні,
– сказав він.

Водночас Єврокомісія уточнила, що рішення щодо активів Росії набере чинності після публікації в Офіційному журналі ЄС.

"Ресурси (з російських активів – 24 Канал) будуть доступні для підтримки України, починаючи з липня 2024 року, з виплатами двічі на рік", – наголосили там.

Зрештою у 2024 році всі отримані з російських активів кошти ЄС скерує в механізм Ukraine Facility – чотирирічну програму надання Україні економічної допомоги. За даними Єврокомісії, йдеться про 2,5 – 3 мільярди євро.

При цьому рішення дозволяють визначити пріоритетність потреб, які, ймовірно, зміняться з часом. Розподіл переглядатиметься щорічно з першим переглядом до 1 січня 2025 року.

На що підуть заморожені активи, які передасть Україні ЄС

  • Міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський зазначив, що Україна має отримати прибуток від заморожених російських активів. Зараз ця сума складає орієнтовно 2,8 мільярда євро.
  • Ліпавський також наголосив, що ці кошти будуть витрачені для підтримки обороноздатності України. Зокрема, щонайменше 90% від вказаної суми спрямують саме на забезпечення українського війська.
  • Варто зазначити, що наші союзники поки що не наважуються передати Україні самі російські активи. Чому так склалося і що буде з цією ситуацією далі – читайте у матеріалі.