Тому питання щодо дострокових виборів знову стає актуальним. Наскільки проведення виборів до Верховної Ради реальні, розбиралися журналісти сайту телеканалу "24".

Політики вибирають футбол

Розмови про дострокові парламентські вибори розпочалися ще навесні, коли незадоволення діяльністю уряду Арсенія Яценюка досягло піку. За два роки роботи обіцяних результатів майже не було. Зате провалів – хоч греблю гати. Крім того, почастішали конфлікти між окремими міністрами і провладною фракцією БПП. Найгучніший пов'язаний з екс-міністром економічного розвитку і торгівлі Айварасом Абромавичусом. Нагадаємо, Абромавичус звинуватив народного депутата, члена фракції БПП і близького соратника президента Ігоря Кононенка в тому, що той відверто лобіював на посаду заступника міністра свою людину Андрія Пасішника. Кононенко, звичайно, все заперечував. Але після конфлікту Абромавичус подав у відставку.

Зрештою, коаліцію одна за одною покинули три фракції: ВО "Батьківщина", Радикальна партія Олега Ляшка і "Об’єднання "Самопоміч". Перемовини щодо створення нової коаліції тривали майже два місяці, а політики і експерти припустили можливість дострокової кампанії. Адже, згідно Конституції України, якщо протягом одного місяця з дня припинення діяльності старої коаліції не сформована нова, президент має право оголосити дострокові вибори.

Однак зрештою коаліцію, яку очолив екс-спікер Володимир Гройсман, таки сформували з двох фракцій – БПП і "Народного фронту". За словами нового голови Верховної Ради Андрія Парубія, коаліція нараховує більше 226 голосів. Та швидко стало зрозуміло, що це не так. Навіть за призначення прем’єром Гройсмана голосували депутати із депутатських груп "Відродження" і "Воля народу". Ці об’єднання, як відомо, складаються з депутатів-мажоритарщиків, серед яких чимало колишніх регіоналів, а контролюють ці групи олігархи – зокрема, "Відродження" контролює Ігор Коломойський. До речі, обидві групи підкинули голоси, коли парламент призначав генпрокурором Юрія Луценка, а також при скандальному внесенні змін до Конституції в частині правосуддя.

Лакмусовим папірцем того, що депутати нинішнього скликання відверто ігнорують свої зобов’язання перед виборцями, став …. футбол. 16 червня Парубій був змушений достроково закрити вечірнє засідання, оскільки в залі засідань не було достатньої кількості депутатів, необхідної для прийняття результативних рішень. Частина народних депутатів у цей день просто вирушила до Франції на футбольний матч між збірними України та Північної Ірландії в рамках чемпіонату Євро-2016. Як писали ЗМІ, полетіли деякі нардепи спеціальним чартером, який обійшовся недешево для кожного з них.


Парламентарі не люблять перевантажувати себе роботою. Особливо, коли йде футбол

Крім того, голова фракції "Об’єднання "Самопоміч" Олег Березюк заявив, що тиск з боку провладних структур на його політсилу підтверджує намір влади восени провести дострокові парламентські вибори, в тому числі й на Донбасі.

Вони хочуть кинути Україну в вибори, щоб знецінити ту виконавчу нещасну владу, яка є, щоб ця виконавча влада стала слабшою... Більш того, під час виборів можна буде провести вибори на Донбасі,
– сказав Березюк, підкресливши, що саме цього і хоче Російська Федерація.

Коли можуть відбутися вибори?

Між тим, проведення дострокових виборів уже восени досить сумнівно. Принаймні, так вважають експерти. На думку Євгена Магди, зараз літо і занадто спекотно для кампанії. Українська політика живе за певною циклічністю, і вибори, як правило, бувають восени і навесні.

Щоб їх провести восени, потрібно розхитати ситуацію зараз на стільки сильно, щоб у вересні це питання вже постало руба. Але на даний момент немає для цього передумов. Швидше за все, буде спроба здійснити певний політичний наступ у вересні-жовтні з прицілом, щоб продовжити цю політичну гру до зими і навесні вийти на дострокові парламентські вибори, – вважає він.

З іншого боку, є ще один момент: зміна виборчого законодавства і перехід на відкриті виборчі списки. Це, до речі, обіцяв два роки тому президент Петро Порошенко. Але новий закон досі не ухвалений. Нинішня Рада обрана за змішаною системою, яка вже давно скомпрометувала себе. Закриті партійні списки дозволяють лідерам політсил включати до них кандидатів із сумнівною репутацією, а на мажоритарних округах йде повна вакханалія із тотального підкупу виборців продуктовими пайками з гречкою. Яскравим прикладом стали вибори минулого літа в Чернігівській області, коли один з кандидатів буквально "засівав" округ гречкою. При цьому жодної відповідальності за відвертий підкуп виборців законодавством не передбачено. Все це можна представити у суді як звичайну гуманітарну допомогу.

Це все дозволяє пройти до парламенту депутатам, які зацікавлені в лобіюванні суто власних інтересів. Перше, чим вони розпочинають займатися, "відбивання" грошей, витрачених на кампанію.

Та є сумніви, що депутати погодяться на внесення змін до закону, розуміючи, що рублять гілку, на якій сидять. В той же час проведення дострокових виборів, ще й за старим законодавством, викличе незадоволення євроструктур. Виходить замкнене коло.

Втім, як вважає політичний експерт Тетяна Лупова, вибори, причому на всіх рівнях, необхідно проводити, так як ситуація з кожним днем лише погіршується. Тим більше, наголошує вона, що це нормальна практика в багатьох країнах, де парламент можуть змінити достроково за невиконання обіцяного. У нас же ціни ростуть, населення біднішає, а реформ так і немає.

Однак не всі зацікавлені в проведенні дострокових виборів. На думку Лупової, пропрезидентській фракції БПП нова парламентська кампанія не на руку; в той же час "Батьківщина", Радикальна партія і Опоблок – не проти, аби люди прийшли на виборчі дільниці. Їхні рейтинги зростають, і на найближчих виборах вони мають шанси отримати кращі результати, ніж два роки тому. Згідно результатам соцопитування, яке провів Київський міжнародний інститут соціології з 20 травня по 2 червня 2016 року, якби вибори до парламенту відбувалися на початку червня, то найбільше голосів могла б отримати ВО "Батьківщина" (22%). До складу Верховної Ради також увійшли б представники партій "Блок Петра Порошенка" (13%), "Опозиційний блок" (12%), Радикальна партія Олега Ляшка (11%), "Об’єднання "Самопоміч" (11%) і "Громадянська позиція" (5%).

З іншого боку, нові вибори означатимуть подальше розхитування внутрішньополітичної ситуації і поглиблення соціально-економічної кризи. Що, безумовно, принесе чималу радість для Кремля. Вкотре українські політики демонструють, що не можуть знайти компроміс і готові до кардинальних кроків лише заради власної вигоди.

Коли і за яких умов відбудуться дострокові вибори в парламент? Думка експертів.

Євген Магда, політичний експерт

Без переходу на відкриті партійні списки будь-які дострокові парламентські вибори означатимуть тільки погіршення ситуації і демонструватимуть безвідповідальність українських політиків. Протягом найближчих місяців вибори – не надто реалістичні. Сильно спекотно.

Ми знаємо, що українська політика живе за певною циклічністю, і вибори, як правило, бувають восени і навесні. Щоб їх провести восени, потрібно розхитати ситуацію на стільки сильно, щоб у вересні це питання вже постало руба. Але на даний момент немає для цього передумов.

Швидше за все, буде спроба здійснити певний політичний наступ у вересні-жовтні з прицілом, щоб продовжити цю політичну гру до зими і навесні вийти на дострокові парламентські вибори. При цьому вибори за старою змішаною виборчою системою тільки означатимуть погіршення ситуації. Тому потрібно ухвалити зміни до виборчого законодавства.

Певні кризові явища в український політиці є. Але попри це треба шукати можливості для діалогу, а не діяти в такий жорсткий спосіб.

В той же час, не всі фракції зацікавлені в проведенні виборів. Фракції БПП і "Народний фронт" не зацікавлені кожна зі своїх причин. "Самопоміч", "Батьківщина", Радикальна партія і Опоблок – так. Вони можуть отримати більш чисельні фракції, ніж зараз мають. Відповідно, це дозволить їм поборотися за участь у формуванні уряду.

Тетяна Лупова, політичний експерт

Вибори потрібні. Хоча провести їх восени навряд чи вдасться. Можливо, навесні 2017 року. При цьому потрібні перевибори не тільки Верховної Ради, але і президента, і місцевих органів самоврядування.

Єдине, що дострокові вибори можуть призвести до певної дестабілізації ситуації в країні. З іншого боку, цілком очевидно, що реформ немає, і ситуація не покращується, а лише стає гіршою. Війна, яку обіцяли закінчити, до сих пір триває. Ціни ростуть, населення біднішає. Тому необхідно щось змінювати.

Не потрібно боятися перевиборів. Це нормальна ситуація, до цього вдаються у багатьох країнах. В Ізраїлі часто проходять дострокові вибори. Як тільки щось не запрацювало, про що обіцяли – оголошують вибори.

Опиратися проведенню виборів, звичайно, буде партія влади. БПП це нецікаво. А також ті, хто не набирає таку ж кількість голосів, яку мають зараз у парламенті. За вибори, судячи з останніх результатів соцопитувань, будуть ВО "Батьківщина", Радикальна партія Олега Ляшка та Опоблок. До речі, велике спасибі нинішній владі за те, що вона за два роки свого правління довела Опоблок до того, що він займає лідируючі позиції в соцопитуваннях.

Звичайно, виборчу систему міняти треба. Але змінювати необхідно багато чого. Немає закону про імпічмент, наприклад. Країні погано від нинішніх горе-правителів, тому їх потрібно переобирати. На роботу депутати не ходять, бо йде Євро-2016, і корупція зросла, про що говорять в євроструктурах.

Так, по суті, прийдуть, ті ж партії. У суспільстві, незважаючи на міфічний запит на нові обличчя, він не такий і великий. Але їх потрібно переобирати до нескінченності. Поки не знеціниться в принципі процес виборів, поки не перестануть балотуватися олігархи і ті люди, які йдуть у парламент заробляти гроші. Доти, поки в парламент не почнуть приходити депутати-державники. Ті, хто має можливість писати закони і розуміє, про що пише. Хто мислить у рамках розвитку держави, а не свого бізнесу.

Читайте також: Шантаж і тиск: як політики призначають нових членів ЦВК