26 травня СБУ і прокуратура провели обшуки в кабінеті і будинку помічника-радника губернатора Одеської області, екс-генконсула Грузії Теймураза Нішніанідзе, в офісі фонду "На благо Одеси", який він очолює, і будівлі Одеської ОДА. Офіційна причина – у зв'язку з розслідуванням кримінальної справи за фактом незаконних операцій із відшкодування ПДВ посадовими особами Генерального консульства Грузії в Україні у 2012-2013 роках.

Як зазначив Юрій Луценко, обшуки проводилися на абсолютно законних підставах за запитами народних депутатів. Щоправда, кому саме з нардепів так несподівано захотілося перевірити діяльність благодійного фонду, а заодно і заглянути до приміщення Одеської ОДА, генпрокурор не вказав. Втім, як йдеться в повідомленні прес-служби ГПУ, "Нішніанідзе отримав відшкодування ПДВ на суму близько 20 мільйонів гривень. В ході обшуків було вилучено достатньо інформації, яка буде використана слідчими СБУ та ГПУ в рамках вищезазначеної справи, а також при розгляді справ про неправомірні дії посадовців в нинішній час".

"Провокація від нікчеми"

Міхеїл Саакашвілі, само собою, з таким поясненням не погодився. І висунув своє пояснення: назвав обшуки в будівлі ОДА "політичною провокацією", зазначивши, що був змушений зламати двері в приміщенні.

Вони тримали наших співробітників, без адвокатів, в порушення всіх законів, під замком. Це чистісінька політична провокація, замовлена ось цим нікчемою з Генеральної прокуратури, цим хлопцям, – розповів глава Одеської ОДА.


Міхеїл Саакашвілі вже не вперше виламує зачинені двері

Обшуки в Одеській облдержадміністрації, на його думку, не пов'язані з її діяльністю, а Нішніанідзе не працює в ОДА та не має відношення до обшукуваного приміщення.

На брифінгу того ж дня – 26 травня Саакашвілі зазначив, що обшуки, на його думку, проводяться з метою його дискредитації в ЗМІ, а не з метою реально розслідувати якісь злочини. І у властивому йому емоційному стилі наголосив, що обшуками його не залякаєш, і він нізащо не зверне зі шляху по очищенню органів державної влади від корупціонерів.

Нішніанідзе, у свою чергу, повідомив, що під час обшуку в нього вдома правоохоронці вилучили 5 тисяч доларів і документацію щодо діяльності фонду. За його словами, обшук проходив з порушенням процесуального законодавства. Зокрема, йому не дали подзвонити і викликати адвоката.

Кишеньковий підрозділ Банкової

Боротьба з корупцією – для українських чиновників, а особливо генпрокурорів (після революції гідності в Україні вже четвертий генпрокурор) – справа, як-то кажуть, свята. Б’ють себе в груди, обіцяють покарати всіх, але чомусь жоден високопосадовець так і не отримав судовий вирок. Навіть більше, чимало з тих, хто був причетний до зловживання службовим становищем і замішаний у різних корупційних оборудках, сьогодні спокійно працюють у державних структурах. Приміром, суддя Сергій Вовк, який виніс вирок Луценку, засудивши його на 4 роки ув’язнення. А загалом список довжелезний...

Особлива увага прокуратури до Одеської ОДА і її очільника Саакашвілі, м’яко кажучи, мало схожа на об’єктивність і неупередженість. Це вже не перша спроба звинуватити екс-президента Грузії в корупції. Що цікаво, нині вже екс-зампрокурора Київської області Олександр Колесник, який нещодавно попався на крадіжці 30 тисяч тон цукру (їх вартість – близько 300 млн грн), ініціював кілька місяців тому підготовку повідомлення про підозру Саакашвілі за статтею "Самоуправство".

Цікаво і те, що обшуки в Одеській ОДА і офісі благодійного фонду відбулися буквально за кілька днів після того, як ще один радник Саакашвілі, колишній заступник генпрокурора – Давід Сакварелідзе заявив про створення нової партії. Ідеологом нової політичної сили став Саакашвілі і його "Рух за очищення". Один із напрямків діяльності партії – очищення влади від корупції. До речі, Сакварелідзе фактично був усунутий попередником Луценка – Віктором Шокіним через намагання реформувати прокуратуру, яка повністю погрузла в корупції.

На думку народного депутата Сергія Лещенка, за обшуками у Саакашвілі стоїть дует двох його скандально відомих однопартійців.

Ви будете сміятися, але обшуки в Одеській обласній адміністрації проводив той самий "департамент Кононенка-Грановського" — кишеньковий підрозділ Банкової у підпорядкуванні Столярчука (Ігор Кононенко – народний депутат, близький соратник Петра Порошенка – Ред.),
написав Лещенко у своєму Facebook.

Депутат уточнив, що цей підрозділ був створений у лютому 2016-го і веде всі делікатні справи, зокрема і справи проти екс-заступників Шокіна Давіда Сакварелідзе та Віталія Каська.

По-науковому, цей "департамент Кононенка-Грановського" називається Департаментом з розслідування і нагляду у кримінальних провадженнях у сферах державної служби та власності,
— додав Лещенко.

Та дивує і вражає не лише факт обшуків і звинувачень у контрабанді радника Саакашвілі.

Новий генпрокурор попри свої гучні заяви і обіцянки, судячи з усього, не має наміру робити щось більше цього. Не виключено, що, як і багато його попередників, буде виконувати і "прохання" свого безпосереднього вищого керівництва. Те, що між Петром Порошенком і Міхеїлом Саакашвілі пробігла чорна кішка, видно неозброєним оком.


Два роки тому Порошенко радо вітав Саакашвілі, призначаючи його головою ОДА

Колишні – недоторканні?

Однак обурює той факт, що проти інших корупціонерів, в тому числі причетних до контрабанди, справи або не відкриваються, або усіляко заминаються. Зокрема, зупинено досудове розслідування у кримінальному провадженні проти колишнього міністра юстиції Олени Лукаш. Як написала сама Лукаш: "Вичерпалися і втомилися в прокуратурі за два роки старанних, але безплідних пошуків".


Справа проти Олени Лукаш дивним чином розвалилася

Також фактично призупинена справа щодо екс-"регіонала", голови фракції партії регіонів Олександра Єфремова. Хоча його "заклятий" друг і колишній однопартієць Валентин Ландик заявив, що за 10 хвилин розкаже Луценку про всю систему виборчої кампанії в Луганській області, до якої причетний Єфремов.

Там ніхто ніколи не голосував, там все завжди писалося. І хоч зараз йдіть заарештовуйте! – сказав він.

Так само Юрій Луценко не розслідує, зокрема, справу щодо сумнозвісних "вишок Бойка". Як відомо, в 2011 році через підставні фірми з держбюджету були виведено понад 300 млн доларів. Юрій Бойко тоді був міністром палива і енергетики. Він курував "Нафтогаз" та його дочірні підприємства, включаючи "Чорноморнафтогаз", який закуповував вишки.

Виходить, прокуратурі не цікаві ці та багато інших корупційні злочини?

Поки що не дуже схоже, що Юрій Луценко, якого, до речі, призначили з певними порушеннями законодавства, прагне дійсно чистити "авгієві конюшні" прокуратури. Хоча експерти після його призначення оптимістично заявили, що ось, нарешті, людина, не з прокурорської системи, йому вдасться побороти цю гідру. Та поки що перші кроки генпрокурора свідчать про інше...

Читайте також: Обшуки в адміністрації Саакашвілі: з’явилися фото наслідків