Не дивлячись на те, що у вівторок – робочий день, поляки прийшли під стіни Сейму у центрі Варшави. Протести не вщухають від самого ранку. Усе через зміни до закону про Національну судову раду, яка передбачає негайне завершення каденції 15 її членів, які зараз є суддями. Відтак на їх місце планується обрати 15 нових кандидатів. Однак їх обиратиме не суддівське середовище, а саме Сейм Польщі.

Натомість у запропонованому також проекті закон про Верховний суд передбачає звільнити усіх суддів, за винятком тих, яким дозволить залишитися на посаді сам міністр юстиції. На звільнені місця пропонують обрати тимчасово суддів. На посаду судді Верховного суду зможуть претендувати районні, окружні прокурори, адвокати, юристконсули та нотаріуси зі стажем роботи не менше 10 років.

Читайте також: Польща ставиться до України так само, як Росія кілька років тому

Ці кардинальні зміни не хочуть приймати поляки. Вони бояться, що за цими законами стоять зацікавлені політики з правлячої партії "PiS" на чолі з Ярославом Качинським.

Прийняття закону, на думку опозиції, потягне за собою фальсифікацію виборів у 2019 році. Адже тоді ними зможе управляти Сейм на чолі з міністром юстиції. Ніхто їм не буде в цьому заважати.

Опозиційні депутати переконують, що ці закони ростуть зі сходу – від Росії. Але закликають усіх присутніх не створювати під Сеймом "майдан", не піднімати паніку, але стояти за свої конституційні права. Вони переконують, що це останній рубіж, який слід тримати.

Читайте також: На кордоні з Польщею можуть з’явитися ще два пункти пропуску

Тим часом у Сеймі від ранку і до вечора не вщухали перемовини щодо цього законопроекту. І о 17:00 годині президент Польщі Анджей Дуда запропонував свої зміни щодо законопроекту про судову реформу, і вимагає їх прийняти. Але пропонує, щоб Сейм обирав членів Національної судової ради у більшості 3/5 голосів. Без його поправки він не буде далі розглядати законопроект і його не підпише.

При цьому президентські поправки не змінюють кардинально закон, і навряд чи поляки з тим погодяться. Вони далі вимагають від президента накласти вето на цей закон.