Небезпечне сусідство поряд із житловими будинками в Новобаварському районі Харкова. І вдень, і вночі на місцевому коксовому заводі кипить робота – виробляють кокс. Це такий вид палива, і виробництво його специфічне. Аби отримати кінцевий продукт, вугілля та торф нагрівають до надвисоких температур.

Та якщо продукція приносить прибутки виключно власникам заводу, то усі побічні відходи – продукт горіння – це "надбання" загальне. Дихати отруйним повітрям доводиться і дорослим, і дітям.

Читайте також: Прифронтове місто сколихнула екологічна катастрофа

Харківський коксовий завод збудували у далекому 1932 році. Тоді це була ціла проектно-дослідницька база. Мета підприємства була більш, ніж шляхетна. З роками місто росло та підійшло майже впритул до заводу. Проте тут вже давно не проводять досліди, і він працює на повних промислових потужностях.

Смертність у цьому районі Харкова вища за решту. Місцеві упевнені – через отруйне сусідство. Утім це не заважає місцевій владі розбудовувати поруч паркові зони, дитячі садки та школи.

Читайте також: Екологічне пекло: українське місто очолило рейтинг найнебезпечніших населених пунктів

Із цим заводом розпочинали боротьбу ще у 2010 році. І цілком виправдано. Адже згідно нормативів і радянських часів, і вже за Незалежності, зі зростанням популяції міста завод мав би кожен підзвітний період модернізувати обладнання, зменшувати кількість викидів, будувати очисні споруди – вживати заходів.

Та тодішній "бунт" екологів придавили. І тоді за своє здоров’я почали перейматися місцеві мешканці.

Читайте також: Ціна бездіяльності: як Київ перетворюється на ртутний "Чорнобиль"

Про те, чому завод порушує екологічні норми, а реакція влади на звернення громадян – залякування та погрози, та хто винен у такому свавіллі – дивіться у розслідуванні агентів програми "ЦРУ".