Таку думку у своїй колонці на сайті видання "Новое Время" висловив президент Центру економічного розвитку Олександр Пасхавер.
"Якщо коротко, цінності виживання зводяться до наступного: а) нікому не вір, крім своїх. Особливо – державі; б) якщо можеш, приховай свої дії. Не можеш – обмани. Не можеш обдурити – підкуп", – зазначив експерт.
Читайте також: Чому в Україні зберігається високий рівень соціальної напруги
Пасхавер констатував, що в умовах хаосу початку 90-х вихований у стратегії виживання народ побудував грандіозну, вражаючу тіньову економіку, яка рятувала і країну, і соціум.
Але тіньова економіка при всіх її чудових "рятувальних" властивостях розхитує звичку бути законослухняним. Ми із захватом порушували всі закони, тому що знали: неможливо в умовах хаосу та розвалу дотримуватися норм. В результаті виник стан суспільства, який соціологи назвали аморальною більшістю,
– мовиться у колонці експерта з економіки.
Він наголосив, що олігархічний капіталізм – це не тільки 10 найбагатших людей, а сотні тисяч.
"Багато з них нічого не виграли, але ті, хто досяг успіху, повсюдно збудували свої маленькі монополії на рівні заводів, лікарень або кладовищ. Головне – щоб була монополія, з якої можна отримувати корупційну ренту", – пояснив Пасхавер.
Читайте також: Економіст пояснив, як українська держава "заробляє" на інфляції
"Професіонали – бюрократи протягом 26 років – були замінені на "своїх". Якість бюрократії різко погіршилася навіть у порівнянні з радянською. А народне господарство перетворилося на ієрархічний конгломерат монополії. Але там, де є монополія, немає розвитку. Монополія – перешкода розвитку і джерело бідності. Тому ми не ростемо і не багатіємо", – зазначив експерт.