Рух "шістдесятників" зародився у часи так званої "Хрущовської відлиги". Майже у всіх українських містах утворились клуби творчої молоді.
Один із перших дисидентів – Василь Стус. Його сестра Марія згадує, що одразу після відкриття пам'ятника Шевченку брат разом зі своїм студентським другом Іваном Принцевським потрапив під нагляд КДБістів.
Таких як Василь Стус кожного дня в Україні ставало все більше. Молода інтелігенція припиняла боятись радянську владу і в своїх "самвидавах" активно підтримувала українську культуру.
Читайте також: Стало відомо, куди зник російський активіст Ельдар Дадін
Протягом 1971 року працівники КДБ активно збирали інформацію про учасників дисидентського руху. А в січні 1972 року операція "Блок" вступила в активну фазу. Було затримано бельгійського туриста з копіями тогочасної української літератури.
КДБісти в матеріалах справи писали, що дисиденти антирадянські і націоналістично налаштовані громадяни. Від адвокатських порад покаятись вони категорично відмовляються.
Ті, кого відправляли на каторгу, все одно не втрачали своєї національної ідентичності. В музеї шістдесятників збереглись унікальні речі з таборів Мордовії та Сибіру. Операція "Блок" тривала майже 10 років.
За цей час сотні українських митців були арештовані або закатовані. Були ті, хто не витримали тиску і свідчили проти побратимів. Проте абсолютну більшість такі обставини того часу лише зміцнили, а ряди шістдесятників ширилися.