Віднедавна ті, хто не засуджує діяльність Бандери, про дозвіл на постійне проживання можуть навіть не мріяти. Не допомагає і польське коріння. Українцям, які прагнуть оформити карту постійного перебування у Польщі, стали відмовляти частіше.

Читайте також: У Польщі побили двох українців через національність, постраждалі у лікарні

"Задавання таких питань поставити цих людей у незручне становище. По-друге, це вимагає від них відповіді, яка би пасувала конкретному "ужендові", який проводить цю справу. Де-факто людина, яка вважає інакше, ніж це могло би пасувати представникам польського управління, ставить хрест на тому, щоб отримати сталий побит у Польщі", – заявила Панченко.

Українофобські настрої у Польщі, пов'язані з тамтешньою правлячою верхівкою. Ситуація погіршилась після ухвалення поляками закону, який передбачає покарання за заперечення злочинів українських націоналістів. Пропагуючи діяльність ОУН-УПА, можна на 3 роки опинитися за ґратами.

В Сенаті є один із чинних діячів, який проштовхує такого роду історичну політику: сенатор пан Ян Жарін. Людина, яка популярна в Польщі, а в Україні відома своїми антиукраїнськими заявами про те, що українці – історичні дикуни. В Польщі більше 1 мільйонів українських заробітчан, які на думку польських політиків, можуть бути носіями небезпечної бандерівської ідеології,
– зазначає директор Інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович.

Те, що українцям відмовляють у посвідці на постійне місце проживання через інакомислення – інструмент політичного тиску. Щоправда, у вітчизняному Міністерстві закордонних справ зізнаються: про проблему знають, але офіційної позиції поки що не озвучують.

"Я не можу вам зараз нічого сказати з цього питання. Тобто, ми не коментуємо це питання наразі", – заявила речник МЗС Мар'яна Беца.

Читайте також: За три роки у Польщі осквернили 15 українських місць пам'яті, – В’ятрович

Минулого тижня Закон про Інститут національної пам'яті став головною темою під час останньої зустрічі віце-прем'єра України Павла Розенка зі своїм польським колегою Пйотром Глінським. На думку української сторони, документ порушує права українців у Польщі. У свою чергу поляки наполягають, аби Україна дозволила відновити ексгумацію польських могил. Заборону наклали у відповідь на руйнування українських пам'яток у Польщі.

Що таке "антибандерівський" закон? Це документ, який передбачає кримінальну відповідальність за заперечення злочинів українських націоналістів. Порушникам у Польщі загрожуватиме штраф або тюремне ув'язнення. 26 січня закон прийняли у польському Сеймі, а 6 лютого його підписав Президент Анджей Дуда.