У вже звичному оточенні Беркуту розпочався попередній розгляд скарги на вирок екс-прем’єру. Потрапити до залу засідань вдалось лише народним депутатам, та й то з другої спроби. З першої - не змогли прорвати кордон спецназу.
Суддя Олена Сітайло дізналась про те, що розглядатиме справу Тимошенко за день до слухання. Екс-прем'єра на засіданні взагалі не було через погане самопочуття.
“Замість зали засідань журналістам запропонували відеотрансляцію судового процесу, на якому, зокрема, без самої Юлії Тимошенко розглядали одне з найважливіших питань - зміну запобіжного заходу для екс-прем’єра”, - каже журналіст Катерина Лисенко.
Відсутність засудженої - не причина для перерви у процесі. Суддя відмовила захисникам у клопотанні відкласти слухання через неможливість взяти у ньому участь самій Тимошенко. Далі - Олена Сітайло відмовила захисту і урешті клопотань. Тимошенко залишається в СІЗО, судове слідство відновлювати не будуть. Після 10 годин слухань та візиту "швидкої" - суддя нарешті змогла оголосити своє рішення.
“У задоволенні клопотання захисників щодо необхідності проведення на даній стадії слідства у повному обсязі, скасуванні запобіжного заходу Тимошенко Юлії Володимирівні у вигляді взяття під варту, відмовити. Відмовити захисникам у зупиненні апеляційного провадження по справі”, - каже суддя у справі Ю.Тимошенко Олена Сітайло.
“Суддя, яка одного дня ще не дивилася матеріали справи, за 20 хвилин винесла постанову, яку вона читала 20 хвилин. Суд не допускає повноцінного розгляду апеляції Тимошенко, суд відмовляється проводити судове слідство, суд відмовляється допитати всіх, кого не допитали в суді першої інстанції, суд відмовляється долучати оригінали контрактів”, - каже захисник Ю.Тимошенко Сергій Власенко.
У день попереднього розгляду справи, звільнити Тимошенко просили не лише адвокати. Європарламент 1 грудня ухвалив резолюцію, у якій, зокрема, закликав гарантувати участь Юлії Тимошенко та інших опозиціонерів у виборах наступного року.
“Ми дійсно шануємо думку наших європейських партнерів, але на підставі цього вийти і сказати, у зв’язку з цим, все що суд ухвалив, не має значення. Так не може бути, тобто ми це пояснюємо нашим європейським партнерам, є свої процедури, питання в руках суду”, - каже директор департаменту інформаційної політики МЗС Олег Волошин.
Втім, шанс для Тимошенко остаточно ще не втрачено. 13 грудня в апеляційний суд розглядатиме її справу по суті. Проте захист екс-прем’єра вже готовий до поразки.
“Ми поставимо іще раз питання про проведення судового слідства. Звичайно ж, ми поставимо іще раз питання про зміну і скасування запобіжного заходу щодо Юлії Тимошенко, звичайно, ми всі ці питання вчергове поставимо уже перед трійкою суддів, але я боюся, що відмова буде знов формальна”, - каже захисник Юлії Тимошенко Сергій Власенко.
“Прогнозувати, що буде 13, я не можу, але оптимізму на цей рахунок у мене немає. Чергові вимоги захисту, щоб розпочати лікування, щоб перевести її в клініку, державну клініку, щоб можна було її лікувати, поки що залишається беззмінними”, - каже перший заступник голови партії "Батьківщина" Олександр Турчинов.
Медики також не розуміють позиції суду. Кажуть, якщо Тимошенко і надалі триматимуть у СІЗО без необхідної допомоги, її зроблять інвалідом.
“Я аналізував ті дані, які дав мені адвокат - це магнітно-резонансні томограми, їх опис. Є патологічні зміни, які визивають нестерпний біль, постійний біль, біль, який може різко посилюватися при любому напруженні. Любе захворювання, яке б воно не було, якщо воно довго триває, воно дуже часто приводить до інвалідізації пацієнта”, - каже нейрохірург, екс-міністр охорони здоров'я Микола Поліщук.
Стан здоров’я Тимошенко, скарги адвокатів, та резолюція Європарламенту - на перебіг процесу не вплинуть. Та сам процес може мати чималий вплив на міжнародні позиції України.
“Влада, яка вже закрила Тимошенко, вона її випускати не збирається. Закінчиться все це тим, що як такого договору жодна з європейських країн потім не ратифікує, бо це одна з умов європейців про те, що лідер опозиції , не остання людина в цій країні, повинна мати участь у політичному процесі”, - каже політичний експерт Денис Денисенко.
У резолюції Європарламенту депутати чітко зазначили - вони "за" підписання угоди про асоціацію та її ратифікацію у 2012-му. Але це відбудеться лише за умови укріплення демократичних цінностей в Україні. Саміт Україна-ЄС відбудеться 19 грудня, там і стане зрозуміло чи готова якась із сторін іти на поступки.