Каже, газ - занадто дороге задоволення, тож треба переходити на дешевші енергоресурси, наприклад, вугілля. А поки Україна буде переходити на енергозберігаючі технології, офіційний Київ й надалі намагатиметься змінити газові угоди з Росією - але поки що діалогом, а не судом.

"Я все ж прихильник нормального переговорного процесу на умовах рівноправ'я, на умовах пошани, на умовах того, щоб наші партнери прислухалися до наших аргументів, а аргументи у нас достатньо серйозні", - каже прем'єр-міністр України Микола Азаров.

За переговори - і у Міністерстві енергетики та вугільної промисловості.

"Спочатку ми будемо продовжувати переговорний процес, тому що ми ще не вичерпали всі можливості переговорного процесу", - каже заступник міністра енергетики України Володимир Макуха.

Які аргументи вкотре будуть наводити російським колегам у Міненергетики не уточнюють. Зазначимо, за даними деяких ЗМІ прем’єр Микола Азаров розпочав консультації з експертами щодо можливості розірвання газових контрактів з Росією через суд. Про це він начебто повідомив і колегу Володимира Путіна. Однак прес-секретар російського прем’єра існування такого попередження заперечує. Не вірять в успіх України в газовій судовій тяганині з Росією й експерти.

"Намагатися шукати правди в арбітражі, де далеко не гарантовані шанси на перемогу, бо угода складена таким чином, що російська сторона наведе досить багато аргументів на свою користь. Питання арбітражу не дає цілковитих гарантій успіху", - каже експерт з енергетичних питань Ростислав Павленко.

Разом з тим експерти зазначають: нині Російська Федерація використовує газ як інструмент тиску. А це в свою чергу створює реальну загрозу для економічного суверенітету України - йдеться, зокрема, про тісну інтеграцію української ГТС в російську - і повторення так званого "білоруського сценарію".