Озвучена лідером кримсько-татарського народу Рефатом Чубаровим та уповноваженим Президента України у справах кримських татар Мустафою Джемілєвим ініціатива про блокаду Криму є не лише ініціативою кримських татар. Її підтримують всі кримські політично активні українці – і ті, які виїхали на материк, і ті, хто лишився на території анексованого півострова. Більше того, вона не є новою. Експерти Майдану закордонних справ, наприклад, говорили про блокаду ще влітку 2014 року.

Однак, як зазначив сайту "24" головний редактор проекту BlackSeaNews, представник фонду "Майдан закордонних справ" Андрій Клименко, в українській політиці діє певний елемент запізнення, тривалість якого складає рік. Саме стільки часу минає від того моменту, коли ідею, створену громадянським суспільством, починає реалізовувати влада. Що, власне, і сталося із ініціативою блокади.

За цей час, за словами Клименка, окупаційний режим вже встиг налагодити постачання до Криму і товарів, і певних послуг. Що, безумовно, знижує ефективність застосування блокади, але не робить її непотрібною. За його словами, це той крок, який "у короткостроковій історичній перспективі допоможе повернути Крим до складу України".

Що пропонують

За словами Чубарова, за півтора роки окупації прийнято два основоположних документи, якими регулюється питання взаємодії материка з окупованою частиною і якими держава регулює життя людей, які там живуть – про забезпечення прав та свобод людей, які проживають на території Криму, і про створення на півострові особливої економічної зони. Перший закон взагалі не працює, оскільки ми не маємо реальних інструментів, якими би могли забезпечувати права людей. А другий закон запрацював на всі 150% – українські олігархи постачають безмежними потоками різні товари.

Є багато українських олігархів, вони постачають товари. Є багато ділків з боку Криму, серед них є високопосадовці, в тому числі, Аксьонов та інші. Вони з того боку – партнери українських олігархів і між ними великі потоки товарів та грошей,
— зазначив він.

Відтак, рішення про блокаду, яке ухвалив Меджліс та низка інших організацій, передбачає зупинку руху потоків з материка на півострів.

Вже підготовані два законопроекти — "Про внесення змін до Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" щодо удосконалення законодавства про тимчасово окуповані території" та "Про внесення змін до Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" щодо скасування перепусток та визначення прозорих правил переміщення осіб та вантажів (товарів) через тимчасово окуповану територію".

За словами Чубарова, ухвалення цих законів має забезпечити належний державний контроль за переміщенням осіб та вантажів (товарів) через тимчасово окуповану територію України в умовах війни та недопущення застосування корупційних схем у процесі такого переміщення. Крім того, застосування положень закону мінімізує можливості проникнення на територію Донбасу, контрольовану українською владою, диверсійно-розвідувальних груп і розвідників.

Для чого це потрібно

Залежність Криму від постачання з материкової України електроенергії, води та продовольства досить лишається високою. Відтак, це можна використати важіль тиску на окупантів.

По-перше, пропонується, умовно кажучи, "виміняти" українські продовольство на ресурси на дотримання прав людини на півострові. Від окупантів організатори блокади Криму вимагають звільнити українських політв’язнів, припинити політично мотивоване кримінальне переслідування громадян України, забезпечити роботу українських та кримськотатарських ЗМІ та дозволити лідерам кримських татар в’їхати на територію Криму.

По-друге, блокада максимально ускладнить життя самим окупантам з економічної точки зору. Клименко нагадав, що міжнародні партнери України ввели санкції, які не дозволяють їхнім компаніям займатися будь-якою діяльністю в Криму.

Навіть, якщо компанія просто братиме участь у комерційній операції, пов'язаній з Кримом, вона потрапить по системи фінансового моніторингу та понесе збиток. Це здорожує для окупантів утримання території Криму. Раніше можна було, умовно кажучи, зафрахтувати іноземний паром і використовувати його. Зараз вони вже можуть лише купити його і під своїм прапором здійснювати комунікації з Кримом,
— сказав він.

Чим це завершиться

Ще одним прикладом того, як блокада ускладнить життя окупантам, за словами експерта, може стати будівництво теплоелектростанції під Севастополем та Керченського мосту.

Для теплоелектростанції замовлені турбіни компанії "Siemens", тому що росіяни таких турбін не виробляють. Схема така: турбіни замовлені нібито для проектів у Краснодарському краї, а за якийсь час їх переоформлять на Крим. Для будівництва Керченського мосту потрібна така техніка, якої росіяни не виробляли і виробляти ніколи не будуть. Тому вони будуть намагатися все різними шляхами її туди пригнати. Блокада — це удар по їхньому бюджету,
— розповів Клименко.

Окрім того, введення блокади зробить дещо логічнішою позицію України, яка вимагає збереження та посилення санкції проти Росії у зв’язку із окупацією Криму, але сама жодних санкцій не вводить. Поки що єдиною реальною санкцією України стало ведене минулого року обмеження постачання води Північно-Кримським каналом.

Це, як зазначив експерт Майдану закордонних справ, призвело до того, що вся складна гідротехнічна система для поставки води проржавіла, русло каналу поросло деревами і запустити канал сьогодні дуже складно.

Якби окупантів не виручила дощова весна — Крим сидів би без води. Це ілюстрація фактора часу і вчасно прийнятого рішення,
— додав Клименко.

Говорити про те, що блокада завершиться зростанням антиукраїнським настроїв серед мешканців півострову поки що не доводиться. Співвідношення прихильників України, "кримнашів" та людей, яким у принципі все одно до якої країни вони належать з моменту початку окупації практично не змінилося. Проукраїнськи налаштованих громадян, включаючи кримських татар, у Криму досі чимало і вони, як раз вимагають від України зробити хоч щось, спрямоване проти окупаційної влади півострову. Орієнтуватися ж на думку тих, хто все ще мріє померти у Росії та інертну масу людей, яким все одно, що відбувається, як зазначив Клименко, не варто.

При цьому самі окупанти вже попередили, що для лідерів кримських татар блокада може завершитися кримінальними справами оскільки вони "зазіхають на територіальну цілісність Росії". Той факт, що задля початку кримінального переслідування кримськотатарських лідерів доведеться спершу, як мінімум, пустити на територію Криму, вони вирішили не згадувати.