Хворі на гемофілію та ВІЛ б’ють на сполох: якщо не поповнити запаси рятівної панацеї вже зараз - життя тисяч людей може обірватися.
Маленький Тимофійчик, на перший погляд, нічим не відрізняється від своїх однолітків: так само бігає, стрибає та радіє життю. У малюка вроджений недуг - гемофілія - незгортання крові. Мати малюка розповідає: препарати у лікарнях закінчилися 2,5 місяці тому. Відтак, увесь цей час з сина очей не спускає - навіть незначна травма для хлопчика може стати фатальною.
“Ліків немає. Намагаємося знайти на “чорному ринку” - але це, по перше, дуже важко, по-друге, тільки в Росії можна знайти і то дуже дорого. 200-300 доларів одна доза, один флакон, а флакону вистачає на один раз”, - розповідає мати Ганна Слюсар.
Вінничанка Галина Стащук сина, хворого на гемофілію, везла на операцію аж до Львова. Мовляв, там ситуація з ліками до позначки “критично” ще не опустилася.
“Єдине що купували - так це шприци. Рештою медикаментами нас забезпечили”, - скзала мати Галина Стащук.
“Тих препаратів, які є, вистачить до наступного поступлення. В нас, в Львівській області, і в інституті вистачить”, - запевнив лікар Леонід Новак.
Державна допомога - єдина надія для понад двох десятків тисяч хворих на ВІЛ/СНІД. Згідно з законодавством, розповсюдженням цього типу препаратів займається виключно Український центр профілактики і боротьби зі СНІДом. Недоліки бюрократичної машини відчув на собі донеччанин Андрій.
“Півроку тому прийшов час призначити терапію, але терапію не можуть призначити, тому що просто немає ліків в лікарнях, СНІД-центрах. Сказали спочатку в січні - говорили почекати до березня. У березні сказали почекати до травня. Потім кажуть почекати до листопада. Але, в підсумку, ходять чутки - терапії не буде два роки”, - каже хворий на ВІЛ/СНІД Андрій.
Справжню причину кризи із забезпеченням ліками пояснили в профільному комітеті парламенту. Мовляв, ліків немає, бо влада бореться з системою.
“Можу Вам відповідально сказати, що роками формувалась корупційна система, яка взагалі не розглядала питання оптимізації ефективного постачання тих чи інших лікарських засобів. Були там 3-5 установ, фірм, які фактично монопольно постачали лікарські засоби в Україну”, - каже народний депутат, фракція Партії регіонів Валерій Коновалюк.
Для повного забезпечення лікарськими засобами Україні потрібні майже 6 мільярдів гривень, кажуть у МОЗ. Бюджет може дозволити не більше, ніж 30 відсотків від цієї суми. Разом з тим, чверть із запланованої кількості торгів вже відбулася. Та хворі з власного досвіду знають - з моменту проведення тендеру і до появи препаратів в областях минає не один місяць.