“Угода про асоціацію відповідає інтересам як України, так і Євросоюзу. Як сказала Кетрін Ештон, виступаючи в Європарламенті, це не подарунок Україні, це взаємовигідна угода”, - сказав міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко.

Документ практично готовий, невизначеним питанням залишається перспектива членства України в ЄС.

“Ще кілька місяців тому саміт “Україна-ЄС” був однією з найважливіших подій для України за останні кілька років. Але за тиждень до його початку стає зрозуміло, багатостраждальну угоду про асоціацію до понеділка просто не встигнуть підготувати. Відтак парафувати, а це - остаточно затвердити її текст - у Києві вже не будуть”, - зазначає журналіст Ольга Кучер.

Підписання угоди навіть не зазначене у офіційній програмі саміту.

“У нас немає тексту, який можна парафувати сьогодні, його немає на руках. Ми не встигаємо. Загальний текст, який об'єднує договір і про вільну торгівлю, і всі інші частини договору про асоціацію, буде тільки в лютому. І в ЄС не можна підписати текст або парафувати текст, який неузгоджений з країнами-членами. Як ти можеш погодити текст, якого нема”, - каже радник Європейського парламенту Іна Кірш.

Загальний текст, який об'єднує договір і про вільну торгівлю, і всі інші частини договору про асоціацію, буде тільки в лютому. І в ЄС не можна підписати текст або парафувати текст, який неузгоджений з країнами-членами.

Навіть якщо угоду парафують, це лише формальність: документ треба підписати та ратифікувати Європарламентом і Національними парламентами України та 27 країн Євросоюзу. А надворі криза.

“Європейський Союз не може попросити Україну, щоб вона, як наречена, чекала, щоб Євросоюз повернувся сюди, коли він хоче і вона була вірна кілька років. Ніхто сьогодні не може рятувати нікого”, - каже шеф-кореспондент видання "Ель Паїс" (Іспанія) Пілар Бонет.

В українських можновладців оптимістичні надії на "євромайбутнє".

“Зона вільної торгівлі з ЄС - вона вже драфт контракту, вона готова для парафування. Тому, на мою думку, 19 числа це буде порафовано”, - сказав перший віце-прем'єр-міністр України Андрій Клюєв.

Президент Віктор Янукович заявляє, Україна стабілізувала відносини із Росією, втім головним залишається європейський напрямок.

“Я сподіваюся, що ми отримаємо позитивне рішення під час саміту, що призведе до підписання відповідних документів”, - заявив Президент України Віктор Янукович.

ЗВТ з ЄС унеможливить участь Києва у ЄврАзЕС

Росіяни попереджають, участь України у зоні вільної торгівлі з Євросоюзом автоматично виключить можливість вступу України до Митного, а відтак, і Євроазійського економічного союзу.

“Головний сенс угоди про зону вільної торгівлі України з Євросоюзом полягає не в тому, щоб Україна отримала якісь вигоди, навпаки, на перших порах, принаймні, в 20-річній перспективі буде мінус, а в тому, щоб заблокувати можливість, навіть гіпотетичну можливість участі України в Митному союзі і формуючому Євроазійському економічному союзі”, - сказав відповідальний секретар Комісії Митного союзу Сергій Глазьєв.

Саміт "Україна-ЄС" та саміт країн ЄврАзЕс проходитимуть одночасно

Саміт країн Євроазійського союзу відбуватиметься у Москві паралельно із київським. Президента Януковича запрошували і туди. Але який з союзів для України кращий, не можуть визначитися і фахівці.

“Почесно мати квиток навіть в “економ”-класі на "Титанік", але чому ми купуємо квиток саме тоді, коли вже є пробоїна і він йде на дно”, - каже експерт з економічних питань Олександр Дудчак.

“Сьогодні не йде мова про те, що Україна завтра вступатиме до Європейського Союзу. Тому те, що робиться сьогодні в Європі, це, звичайно, мусить нас турбувати, але те, що буде робитися в Європі через 10-12 років, нас має турбувати трошечки більше”, - вважає екс-міністр закордонних справ України Володимир Огризко.

Сьогодні не йде мова про те, що Україна завтра вступатиме до Європейського Союзу. Тому те, що робиться сьогодні в Європі, це, звичайно, мусить нас турбувати, але те, що буде робитися в Європі через 10-12 років, нас має турбувати трошечки більше

За даними Центру Разумкова, 45% українців хочуть вступу до Європейського Союзу, проти - 34%.