Про плюси трудової міграції

Про це в прямому ефірі 24 каналу розповів голова Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ігор Бураковський.

Читайте також: Скільки українців продовжують їздити на заробітки до Росії: дослідження

Питання трудової міграції є надзвичайно складним. Якщо говорити про те, що ми виграємо, то, по-перше, в 2017 році Україна отримала 9,3 мільярди доларів приватних переказів від наших, в тому числі, трудових мігрантів. Вони заробили приблизно 6,3 мільярда. Тобто ми можемо сказати, що надходження від трудових мігрантів за кордоном, тих, хто працює на різних програмах, складає більше 8% українського ВВП.

Другий момент – це те, що люди, звичайно, отримують певні навички. Можливо не всі, але дехто з них, хто повертається в країну, намагається ці навички реалізувати або працюючи на нових робочих місцях, або створюючи свій бізнес.

Нарешті третє – такого роду відкритість стимулює і українських роботодавців шукати можливості того, щоб боротися за працівників, підвищувати заробітну плату.

Чи вплине спрощення умови отримання громадянства в РФ на трудову міграцію українців?

Тут є два питання. Перше з них – наскільки мені дозволяють працювати на тому чи іншому ринку праці. Наприклад, в Словаччині або Чехії, в деяких інших країнах Центральної та Східної Європи визнаються українські дипломи лікарів. Зрозуміло, що наші медпрацівники без якихось серйозних іспитів можуть одразу виходити на цей ринок праці і отримувати відповідний зиск.

Читайте також: Тепер вирішуватиме Путін: Росія спростила надання громадянства українцям

Що стосується російського чиннику, то зрозуміло, що спрощене отримання громадянства – це певні можливості і соціального захисту, відсутність необхідності отримувати дозволи на роботу. Тому серед інших чинників це, звичайно, впливає на бажання мігрувати. Ми прекрасно розуміємо, що люди мігрують в ті країни, які мають дві характеристики. Перша характеристика – там, де є робота і можна заробити. І друга – щоб умови цього заробітчанства були більш-менш прийнятними. Якраз надання громадянства і створює позитивне тло для того, щоб люди мігрували.