Головними аспектами, на які важливо звернути увагу, є доступність освіти, її якість, а також престижність диплома. Не менш важливо, аби обрана країна була не надто віддаленою від дому, а мову можна було опанувати в найкоротші терміни. Це полегшить адаптацію в новому місці та не зруйнує мотивацію продовжувати навчання через ментальний або мовний бар’єр.

Читайте також Яким буде прохідний бал для вступу до вишу

Серед країн, які відповідають зазначеним параметрам, слід виділити Чехію. Держава пропонує безкоштовну освіту чеською мовою викладання. Вона, як і українська, входить до слов'янської групи, тож її вивчення буде доволі легким та інтуїтивним.

Сьогодні розглянемо переваги чеської освіти, найперспективніші спеціальності та можливості, які відкриває країна для абітурієнтів. Розібратися у цьому допоможуть викладачі GoStudy – мовної школи, яка з 1998 року готує школярів до вступу у провідні університети Чехії.

Переваги життя та навчання у Чехії

Теперішні реалії спонукають українську молодь замислюватися про здобуття вищої освіти за кордоном. І Чехія в цьому плані – ідеальний варіант. Держава розташована в центрі Європи, має членство в ЄС, входить в Шенгенську зону, економіка тут стабільно розвивається, а податки – відносно низькі. До того ж країна пропонує високий рівень медицини, комфортні ціни та гідні зарплати.


GoStudy допомагає студентам з адаптацією в новій країні / Фото GoStudy

Та найголовнішим фактором, на який звертають увагу випускники шкіл та абітурієнти, є безкоштовна освіта. Наразі цією опцією у Чехії користується 38 тисяч іноземних студентів. І це не випадково. Країна зберегла унікальні історичні традиції навчання та змогла поєднати їх із найсучаснішими трендами. Такий підхід дає свої плоди – з кожним роком вищі навчальні заклади Чехії стають все престижнішими. За підсумками минулого року, до глобального рейтингу QS World University увійшли 12 чеських університетів. Серед них – класичні європейські виші: Карлів університет у Празі, університет імені Масарика у Брно та Островський університет.

Крім того, абітурієнтів щорічно запрошує один із найкращих бізнес-закладів у світі – Вища школа економіки та престижні творчі академії. Ці та інші виші дають якісну європейську освіту за затребуваними сьогодні спеціальностями, а отримані тут дипломи визнаються усім світом, що суттєво розширює географію для майбутнього працевлаштування у світових компаніях, таких як Microsoft, Siemens, Renault чи Porsche.

Затребувані спеціальності: які факультети обирають іноземні студенти у Чехії

Найпопулярнішими спеціальностями серед іноземців є медицина, педагогіка, юриспруденція та інформаційні технології. Що варто знати, аби вступити сюди на безплатну форму навчання, розповідаємо далі.

Медичні факультети у Чехії

Однією із найпопулярніших спеціальностей серед іноземців є медицина. Навчання триває упродовж 6 років. Перші три студенти вивчають теоретичні та доклінічні предмети, наступні – клінічні предмети. Однак на окремих факультетах майбутнім медикам пропонують працювати із пацієнтами з першого року навчання.

Вступні іспити відбуваються в один або два тури. Перший – це письмові тести з хімії, фізики та біології, рідше – соматології. Деякі університети також організовують додаткову усну співбесіду перед комісією.

Для тих, хто хоче здобути високоякісну освіту від професійних викладачів та пройти практику у сучасних медзакладах, варто звернути увагу на медфакультети:

  • Карлового університету у Празі,
  • Карлового університету в місті Градець-Кралове,
  • університету імені Масарика,
  • університету Палацького,
  • Остравського університету.

Фармацевтика

Не менш перспективною є й інша медична спеціальність – фармацевтика. Конкурс на відповідні факультети не такий високий, як на медицину. Однак програма не менш насичена, а затребуваність випускників на ринку – висока.

Навчання на фармацевта у Чехії триває 5 років. Частиною курсу є обов’язкова піврічна практика в аптеці.


Школа GoStudy пропонує комплексні програми підготовки до вступу у чеські виші / Фото GoStudy

Здобути фахову освіту можна на фармацевтичних факультетах Градець-Кралового або університету імені Масарика у Брно. Вступний іспит в першому складається з одного туру та двох тестів: хімії та біології. На факультеті фармацевтики Масарика вступний іспит проходить у письмовій формі та складається з 4 тестів: з біології, хімії, фізики та на загальні передумови до навчання.

Вважається, що факультет у Брно орієнтований на практику в аптеках, тоді як у Градець-Кралове більше уваги приділяється дослідженням. Тож врахуйте цей аспект перед подачею документів.

Юридична освіта

На юридичні факультети у Чехії завжди є високий конкурс. Це зумовлено насамперед престижністю фаху. До того ж спеціальність "Право та юриспруденція" пропонують лише 4 державні університети країни:

  • Карлів університет,
  • університет Масарика,
  • університет Палацького,
  • Західночеський університет.

Спеціальність не передбачає поділу на бакалаврат та магістратуру. Випускники шкіл вступають на 5-річну програму та навчаються до здобуття ступеня магістра. За цей час студенти отримують комплексну юридичну освіту, а навчальна програма передбачає теоретичну основу, доповнену практикою.

Аби вступити на омріяну спеціальність, доведеться скласти низку тестів, кожен із них визначає конкретний університет. Приміром, Карлів, Західночеський та університет Палацького пропонують абітурієнтам два порівняльні іспити – Загальні передумови до навчання та Основи соціальних наук. Своєю чергою юридичний факультет університету Масарика запровадив власний тест передумови до навчання – TSP. Це 60 питань, розділених на 6 тестів. Під час його складання абітурієнтів перевіряють на критичне, аналітичне, логічне, просторове мислення, а також визначають загальні знання у сфері культури та вербальні здібності.

Технічні спеціальності

Технічні спеціальності найзатребуваніші на світовому ринку праці. Однак це не є аргументом для чеської молоді. Через недостатньо високий інтерес з боку місцевих абітурієнтів у технічні виші Чехії можна вступити без конкурсу. За статистикою, навіть у найпрестижніші університети вступає кожен другий претендент.

Загалом здобути технічну освіту пропонують:

  • Чеські технічні університети у Празі та Брно,
  • фізико-математичний факультет та факультет природознавства Карлового університету.
  • Остравський технічний університет,
  • університет імені Масарика,
  • Вища школа хімічної технології,
  • Технічний університет у Ліберці.

Вступним іспитом до бакалаврату технічних факультетів є тест з математики, до магістратури – тест зі спеціальності на рівні випускника бакалаврату.

Зазвичай у чеських технічних вишах перший рік вивчається загальна база, а далі студенти обирають вузький напрямок. Ті, хто демонструють найкращі результати, можуть розраховувати на стажування за кордоном, адже чеські технічні факультети мають зв’язки з іноземними дослідницькими командами.

Педагогічні факультети

Саме ця спеціальність залучає найкращих студентів Чехії. Це пов’язано з тим, що вчителі мають добрі заробітні плати, а сама професія є найшанованішою у чеському суспільстві.

Педагогічну освіту в Чехії можна здобути в 9 вишах. Найкращими з них визнано педагогічний факультет Карлового університету в Празі та педагогічний факультет університету імені Масарика. Також варто придивитися до:

  • Остравського університету,
  • університету Градце-Кралове,
  • університету Палацького,
  • Південночеського університету,
  • університету Пуркіне,
  • Західночеського університету,
  • Технічного університету в Ліберці.

Навчання у бакалавраті триває 3 роки. На цьому етапі триває підготовка вихователів дитсадків та дитячих психологів. Щоб здобути кваліфікацію педагога загальноосвітніх предметів у середній школі, треба продовжити навчання у 2-річній магістратурі.

Вступні іспити можуть складатися з однієї або кількох частин, проходити в один або два тури – залежно від спеціальності. Зазвичай це тести на загальні передумови до навчання, знання окремих предметів чи знання суспільствознавства. На усному іспиті перевіряється мотивація та загальні передумови навчання.

Як підготуватися до вступу

Абітурієнт, який вирішив навчатися в Чехії, має вибір: пройти платну англомовну програму або ж обрати безкоштовне викладання чеською мовою. Другий варіант звучить значно привабливіше, однак, аби заявку вступника схвалили, він повинен володіти чеською на рівні B2.

Студенти, які вступили у чеські ВНЗ, мають насичене дозвілля / Фото GoStudy

Освоїти мову з нуля можна різними методами, однак оптимальним є навчання у мовних школах, які впродовж тривалого періоду допомагають іноземним студентам вступити у провідні ВНЗ Чехії на бюджет.

Лідером серед них вже 20 років залишається школа GoStudy, яку відрізняє з-поміж інших:

  • Якість освіти. GoStudy займає перше місце серед усіх мовних шкіл Чехії за результатами вступних іспитів.
  • Педагоги – носії чеської мови із багаторічним досвідом викладання. З перших днів занять учні чують правильну чеську мову, що дозволяє швидко позбутися акценту.
  • Кураторська підтримка та допомога з документами. У річну програму школи входить не лише курс чеської мови, але й послуги з нострифікації атестата або диплома, допомога у вирішенні побутових та організаційних питань, консультації при виборі спеціальності, супровід при поданні документів до приймальної комісії, адаптаційна програма.
  • Команда школи приділяє увагу дозвіллю: організовує івенти, подорожі, походи, спортивні заходи, вечірки та випускний.
  • Учень потрапляє у приязне ком'юніті та отримує підтримку протягом усього періоду навчання.
  • Виправдана вартість. Ціна річної підготовки практично така ж, як і вартість навчання на платному відділенні в українських університетах. Однак за курси ви платите одноразово й отримуєте гарантію вступу у чеський виш, навчання за сучасними програмами та можливість отримати диплом, що має вагу в країнах ЄС та Америці.

Випробувати переваги GoStudy можна просто зараз. Для цього достатньо підписатися на віртуального консультанта з освіти в Чехії в Telegram або Viber та отримати безкоштовні уроки чеської мови.