Пряма трансляція на
Останні випуски

Чому долар падає: прогнози для України

Прогноз курса долара і євро 2020 –  чому падає валюта в Україні
Чому долар падає: що варто знати / 24 канал

Долар та євро падають, а гривня зміцнюється попри карантин та кризу. Чому так відбувається та які прогнози дають експерти?

У 2019 гривня показала найбільші темпи зростання серед всіх валют світу. Кожна інша валюта впала відносно гривні. Гривня "ввійшла" у 2019 рік за курсом 27 за долар, а "вийшла" з курсом у 24. Та через поширення коронавірусу в 2020 році і проблем, які він спричиняє на світовому ринку, гривня поводиться нестабільно. У березні ми спостерігали різке падіння, тепер же ж спостерігаємо, що долар та євро відносно гривні падають. Що відбувається з курсом та які прогнози – у метаріалі 24 каналу

Зверніть увагу Час купувати долар: що буде з гривнею цього тижня

Що буде з курсом у 2020?

Курс гривні доволі нестабільний. У березні гривня різко впала, а починаючи з квітня почала помалу, але стабільно рости. На цей тиждень (18-22 травня) прогнозують її подальше зміцнення. Офіційний курс гривні щодо долара буде коливатися від 26,40 до 26,95. В обмінниках у банках люди зможуть обміняти доларову валюту за курсом 26,30-27,05. Зазначимо, що 19 травня курс закріпився на позначці 26,57 до долара.

Триваліші прогнози не такі оптимістичні для України. Мінекономрозвитку розробили консенсус-прогноз "Україна у 2020-2021: Наслідки пандемії" в якому зібрали різні прогнози. Експерти вважають, що середньорічний курс гривні щодо долара буде 28,50, а в грудні в обмінниках ми побачимо 30. Уряд же вважає, що протягом року середній курс буде 30, а це означає, що долар таки перевищить цю межу, але наприкінці року гривня зміцнить свої позиції і вернеться до позначки 29,50

Зазначимо, що в оновленому держбюджеті-2020 гривню заклали на рівні 29 за долар. 

Чому долар 2020 падає?

Багатьох дивує, чому в умовах пандемії, кризи та карантину українська гривня зміцнюється. Адже всі пам’ятають, що було у 2008 та 2014. Є багато причин чому гривня зміцнюється зараз, але головні – Україні почали затверджувати програми кредитування та в населення та бізнесу закінчилися гроші, щоб масово скуповувати іноземну валюту.

Довіра іноземних кредиторів зростає

Минулого тижня, 13 травня, Рада схвалила "антиколомойський" законопроєкт, який був головною умовою для надання програми фінансування від МВФ. Це ще не кінець, оскільки закон має підписати президент Зеленський, але це важливий сигнал до міжнародних партнерів, що Україна готова до співпраці.

Кредит від МВФ відкриває двері до інших фінустанов.

Якщо буде співпраця з МВФ, тоді буде довіра зовнішніх кредиторів і Україна зможе продовжити робити запозичення в умовах кризи,
– розповідає економіст Борис Кушнірук в коментарі 24 каналу.

Таким чином Україні можуть надати кредит Світовий банк, ЄС та інші фінансові установи. Вже оголосили про те, що Україна отримає 1,2 мільярда євро та 135 мільйонів доларів допомоги. Оскільки Україні довіряють міжнародні кредитори та готові позичати їй гроші, то й для інвесторів Україна стає дещо надійнішою.

У людей та бізнесу закінчуються гроші

У березні гривня різко почала втрачати щодня по кілька копійок в ціні. І головною причиною цьому була поведінка українців та бізнесу, які на хвилі паніки почали скуповувати іноземну валюту, здебільшого долар. До всього цього додалося закриття міжнародного авіасполучення, яким завозять готівкову валюту в Україну. Таким чином, український ринок був переповнений гривнею, а долар був у дефіциті. Нацбанк щодня продавав на ринок долар із золотовалютних резервів, щоб втримати курс. А деякі банки ввели валютні обмеження.

Тепер, після 2 місяців карантину українці не купують долар. Пропозиція перевищує попит. І навіть спостерігається протилежна тенденція: українці продають долар. Більше того українці не виїздять за кордон, а тому потреби купувати валюту менше. Зараз її купують як спосіб збереження заощаджень.

Як довго це триватиме?

Гривня ще не відчула наслідків світової кризи, яка тільки наростає. Тому вище описані чинники і дали змогу їй зміцнитися. Проте скоро тенденція обернеться.

"Зараз гривня зміцнилася через новини про кредит від МВФ. Проте тенденція зміцнення гривні скоро може обернутися. Бізнес, який є основним покупцем валюти, потроху виходить з карантину, а отже може почати скуповувати валюту. Заробітчани, які завжди переказують в Україну мільярди доларів і таким чином задовільняють попит на валюту в Україні, через закриті кордони цього робити не будуть. А незабаром Україна відчує наслідки світової кризи, яка лиш наростає на додачу до проблем в українській економіці та інфляції. Все веде до того, що гривня впаде" – розповів 24 каналу експерт з економіки Любомир Білик.

Гривня по 35 – поки "страшилки", але гривня по 29 – це прогноз, який може стати реальністю найближчими місяцями або й швидше.

Що впливатиме на гривню у 2020?

У 2020 на гривню впливатимуть ціни на світовому ринку, поведінка інвесторів, світова криза, пандемія COVID-19 та співпраця з МВФ. 

Інвестори в Україні

Зміцнення гривні у 2019 є частково наслідком уваги інвесторів до українського ринку. Україна активно виставляла облігації під рекордно низькі відсотки, залучаючи гроші в бюджет. Проте варто зазначити, що хоч 10% і низькі для українських облігацій відсотки, кредит від МВФ куди вигідніший ( в середньому 3%). На фоні економічної кризи інвестори поводяться обережно. Вони надають перевагу меншому, але стабільному доходу. Українська економіка нестабільна, а тому, щоб зберегти інтерес інвесторів, доведеться збільшити дохідність ОВДП або шукати джерела наповнення бюджету де-інде. Позитивним моментом є просування переговорів з МВФ. Якщо Україна таки отримає програму фінансування, то стане надійнішою для інвесторів. 

Більш критичною є проблема з наявними інвесторами. Іноземці можуть почати виводити гроші з ОВДП, якщо засумніваються в стабільності української економіки. Якщо втрата потенційних інвесторів – це втрата надходжень, то втрата наявних інвесторів – це збільшення "діри" в бюджеті.

Варто знати Що буде з валютним ринком в Україні після завершення карантину: прогноз НБУ

Міжнародна торгівля

Китай у 2019 році посунув Росію та став основним торговельним партнером України як в експорті, так і в імпорті. Оскільки коронавірус COVID-19 зародився саме в Китаї, ця країна найбільше відчула економічні наслідки. Карантин, призупинення виробництва, порушення ланцюгів поставок. Частка Китаю у світовому ВВП – близько 16%. Cвітова економіка вже відчуває сповільнення такого важливо гравця. Торговельні відносини України з Китаєм теж можуть ослабнути, що водночас принесе менші надходження від експорту та менші митні надходження із розмитнення імпорту. Знову ж таки, це ослабить гривню.

Ціни на нафту протягом останніх 2-3 місяців били все нові рекорди. Вперше в історії ціна ф'ючерса на нафту була від'ємною. Через коронавірус попит на нафту впав, а відповідно і ціни. Країни-експортери нафти домовилися про скорочення обсягів видобутку, але це все одно не стабілізувало ринок остаточно.

Хоч Україна і не експортує нафту, для нас це погано. Через низькі ціни на нафту, можуть впасти ціни на залізну руду та зерно, які ми експортуємо. А це, у свою чергу, знизить надходження у бюджет і ослабить гривню.

Співпраця з міжнародними кредиторами

Перемовини з МВФ тривають ось уже кілька місяців. Лише 13 травня Рада схвалила "антиколомойський" закон, який був головною умовою у наданні програми. Проте його ще має підписати президент. Нагадаємо, що раніше Україні планували надати 3-річну програму EFF на суму 8 мільярдів доларів. Тепер обговорюють 18-місячну програму standby на суму 5 мільярдів доларів.

Якщо програму таки узгодять, то Україна може розраховувати і на кредитну підтримку від МВФ, Світового банку та інших організацій. Це позитивно вплине на стабільність української валюти. 

Що може зробити Україна, щоб утримати курс гривні?

Золотовалютні резерви можуть стримувати курс гривні в нестабільні економічні часи. На початку 2020 золотовалютні резерви України були найбільшими за останні 9 років. Нацбанк відреагував на небезпеку для гривні і продав понад мільярд доларів, повідомляють на сайті НБУ. Тепер, коли тенденція змінилася і українці більше здають долар, ніж купують, Нацбанк поповнює резерви. 

Підтримка МВФ буде як ніколи важлива для України. Коли настане фінансова криза, від України можуть відвернутися інвестори. Без підтримки МВФ гривня може обвалитися і в України будуть труднощі з обслуговуванням зовнішнього боргу. Тому важливо, щоб Україна таки домовилася про нову програму найближчим часом.

Важливо Падіння гривні та безробіття: озвучено прогноз на 2020-2021 рік

Ми входимо в кризу в набагато кращій формі, ніж були в 2008 році і в 2013 році. Але без підтримки МВФ це лише купить нам час. Трохи часу. А потім буде в рази болючіше,
– вважає експерт з економіки Сергій Фурса.

 

powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Коментарі