Ще з першого дня повномасштабної війни НБУ зафіксував офіційний курс долара на рівні 29,25 гривні. Але в обмінниках курс все-таки вищий.

Зверніть увагу Страховка для криптотрейдера: що таке опціони та як на них заробити

Чому дорожчає долар

Очевидна причина подорожчання готівкового долара – війна Росії проти України. З перших днів він повільно зростав, хоч різниця з офіційним не була такою критичною.

Але у четвер, 19 травня, ціна продажу долара підскочила до 37 гривень, а зараз у багатьох обмінниках ціна – 37,50 гривні за долар, за даними finance.ua. Як пояснила 24 каналу Анна Золотько, директорка департаменту казначейських операцій Юнекс Банку, причиною такого стрибка стали девальваційні очікування.

Анна Золотько

Директорка департаменту казначейських операцій Юнекс Банку

Ринок доволі буквально сприйняв заяви регулятора про можливість переходу до плаваючого курсу: багато хто вирішив, що відмова від фіксованого курсу – справа кількох днів. Хоча в НБУ не озвучували жодних дат чи навіть умов, за яких режим вільного курсоутворення буде відновлено.

Через це на чорному ринку стрімко зріс попит на валюту та одночасно впали обсяги пропозиції. Саме цей дисбаланс і призвів до зростання курсу.

Що відомо про офіційний курс долара

  • Спочатку в НБУ заявляли, що фіксований курс долара на рівні 29,25 гривні протримається до кінця воєнного стану. А зазначимо, що воєнний стан можуть продовжити майже до кінця літа.
  • Але цього тижня Кирило Шевченко, голова НБУ, сказав, що регулятор розглядає можливість повернення до плаваючого курсу, щоб забезпечити більшу стабільність на валютному ринку.
  • Щоправда, жодних термінів не назвали. Щобільше, НБУ лише розглядає такий крок. І не факт, що його зроблять.

Яка "справжня" вартість гривні

Але Анна Золотько радить не сприймати чорний ринок як критерій оцінки ринкової вартості гривні. Адже на легальному валютному ринку є низка обмежень і тому, на чорний ринок припадає надмірний обсяг пропозиції.

Тож робити висновки про "справжню" вартість національної валюти зарано. Відповідь на це питання може дати лише вільно працюючий легальний сегмент валютного ринку,
– переконана банкірка.

Прогнози для курсу долара

З усім тим реакція чорного ринку дозволяє зробити певні прогнози на майбутнє. У перші дні чи навіть тижні після відновлення вільного курсоутворення слід очікувати підвищеної турбулентності. Це не означає, що курс буде тільки зростати, але суттєві коливання котирувань, схоже, неминучі, очікує Анна Золотько.

Курс долара у банках

Долар у банках значно дешевший. Там купівля коливається в діапазоні від 31 до 32,14 гривні, продаж – від 32,15 до 32,18 гривні. Все тому, що банки не можуть ставити ціну продажу вищу, ніж на 10% від офіційного курсу. Але купити валюту за таким курсом важко, оскільки банки продають лише те, що раніше їм продали інші клієнти банку.

Важливо – у США ухвалили пакет допомоги для України: дивіться відео