З експертними оцінками у нашій країні завжди все складалося чудово – дай привід, а розумні слова знайдуться. Втім, у когось виходить подумати і одразу гарно сказати, а у когось не виходить.

До Революції гідності мені було звично жити в державі, де в парламенті постійні бійки і заблоковані трибуни. А президент в Україні часто стає приводом для жартів, і в наявності його розумових здібностей є суттєві сумніви. Маю на увазі заклинателя вінків і садівника йолок. Втім, за Ющенка у Раді також тихо не було, і законотворча робота часто припинялася через відсутність порозуміння представників різних партій. Світ може і співчував нам, але точно сміявся.

Читайте також: Президенту України треба імунітет – до сварок та незручностей

Комплекс меншовартості, закладений в український народ ще Російською імперією, у часи Незалежності показав себе з нової сторони. Так, незалежні, але що з цією незалежністю робити – не знаємо. Я пам'ятаю, як за Ющенка повсякчас чула, що Україні потрібна "сильна рука". Та що там, за Януковича так само по кутках казали. Добре пам'ятаю один епізод зі свого життя. Поїзд Москва – Київ, літо-2013, я повертаюся від друзів (зараз уже колишніх) додому в одному плацкарті разом з хлопцями-росіянами. Ми говоримо на різні теми, в тому числі про "сильні руки".

Я питаю, як живеться в Росії під керівництвом "такої руки". Кажу, що українці теж хочуть порядку і злагодженості дій. Він подивився на мене довгим важким поглядом і сказав, що я багато чого не знаю про їхнє життя – а на той момент так і було, і краще українцям не знати ніяких "сильних рук", бо то велике горе, коли "прокидаєшся зранку, а вже встигли ще щось заборонити".

Кілька місяців потому почався Майдан, далі ви знаєте... І багато дізналися нового за ці роки. Взагалі навчилися дізнаватися, перевіряти інформацію, читати між рядками, правда?

21 квітня другий тур виборів. Це ви теж знаєте. І якби те жарке літо 2013 року не перетекло в зимову розпечену Революцію, можливо ми б не взяли віртуальні лопати, щоб рити-переривати величезні обсяги інформації у пошуках правди. Але ж взяли...

І вибрали у президенти людину, яка має шалену купу мінусів. Але знаєте що? Це були п'ять років, коли мені не було соромно за президента своєї країни. Було гордо. За його вміння доносити інформацію, за вміння вирішувати конфлікти, за терпіння, за майстерність ведення переговорів шістьма мовами... За вміння тримати лице і тримати удар.

...А зараз до дебатів ніяк не може дійти людина, яка не знає нормально державної мови, зате добре знає мову закапелків спальних районів: "...Мріяли, що я втечу, відморожуся, заховаюся. Ви повинні публічно сказати, що дебати відбудуться не з маріонеткою Кремля чи Коломойського, не з ватником, не з малоросом, не з бидлом, не з клоуном, а з кандидатом у Президенти України Володимиром Зеленським". Так, повага має бути. Усіх до усіх. А подібні слова... Вони мають залишитися в лексиконі президента?

Буду відвертою – проекти "Квартала" дивилася, і слухати монологи Зеленського мені подобалося. І виглядали вони як стендап – наче він думає й одразу видає свої думки. І тепер, послухавши "живу" мову Зеленського, я починаю його поважати. Не як людину. Не як кандидата в президенти. А як того, хто має неймовірну пам'ять. Далеко не кожен зможе тримати в голові шалені обсяги тексту.

А зараз забагато камер-диктофонів, часу для вивчення тексту нема. Та й взагалі почалися живі розмови з живими людьми. Ось підбірка, яку виклав мовою оригіналу на своїй сторінці у Facebook користувач Володимир Завгородній: "Не тот уровень экономики страны. Нето... Нету... То, о чем мы говорили, переходя в то, что бы мы делали, в ту часть...", "Мне кажется, если сегодня этот климат... По большому счету это же то, о чем вы говорили там, для каких-то средних, мелких бизнесов – вон у людей уже нет вообще фактических налогов...", "Вот там человек по поводу... Он сказал: смотри, вообще вся IT-история здесь – потому что ФОПы. И потому что 6%".

Король Великобританії Георг VI заїкався. Але зміг це побороти, і його промови допомогли перемогти у Другій Світовій війні. А колишній Президент України Віктор Янукович так і не навчився переконливо складати слова у речення. І його промови допомогли перемогти Революції гідності.

Кандидат в президенти України Володимир Зеленський не заїкається.

Читайте також: Заочний двобій продовжується: що нового наговорили Порошенко та Зеленський?