До Дня Конституції 24 канал підготував підбірку цікавих фактів про Основний Закон України.

Читайте також Не платиш за комуналку – заборонять подорожувати: депутати вигадали спірний закон

Єдине свято, яке прописане в Конституції

Для українців День Конституції – це ще один додатковий вихідний. Але цікавий факт, 28 червня – День Конституції України – є єдиним державним святом, яке прописане в самій Конституції України.

Відповідно до статті 161, День прийняття Конституції України є державним святом і має відповідну назву День Конституції України.


День Конституції України є державним вихідним // apostrophe.ua/ua

Попередники Конституції

Конституція України у тому вигляді, якому ми її знаємо, була ухвалена лише через 5 років після проголошення Незалежності України 24 серпня 1991 року.

Читайте також Жоден інвестор у таку Україну не прийде, або НЕконституційна країна

Робоча група на чолі з першим головою Конституційного суду України Леонідом Юзьковим розробили проєкт Конституції ще у 1992 році. Але він не був реалізований через перманентні протистояння між тодішнім президентом Леонідом Кравчуком та Верховною Радою України.

Практично через рік після обрання Леоніда Кучми президентом України 8 червня 1995 року на тлі загострення конституційної кризи був прийнятий так званий Конституційний договір. Він був тимчасовою Конституцією і діяв протягом року і 20 днів до прийняття вже повноцінного Основного закону України.


Другий президент незалежної України Леонід Кучма // Getty images

З 1990 до 1996 було запропоновано 15 проєктів Конституції України.

Якби була прийнята редакція Конгресу українських націоналістів, Крим би не став Автономною республікою, а був би 25-ю областю України.

В української Конституції міг бути зовсім інший "батько"

4 квітня 1996 року 10 депутатських фракцій (без соціалістів та комуністів) створили міжфракційну депутатську групу з розробки Конституції під керівництвом тодішнього заступника голови Народного Руху України Олександра Лавриновича.

5 травня 1996 року на її основі була створена Тимчасова спеціальна комісія з доопрацювання проекту Конституції України, в якій на вимогу комуністів і соціалістів, Лавриновича було замінено народним депутатом України Михайлом Сиротою. Саме його називають "батьком" Конституції незалежної України.


Народні депутати вітають "батька" Конституції України Михайла Сироту

24 години роботи і 315 голосів

Парламент 27 червня 1996 року вирішив розглядати проєкт Конституції на одному засіданні без перерв.

Після бурхливих дискусій за підсумками безперервної майже 24-годинної роботи депутатам вдалося узгодити всі положення документа.

Голосування відбувалося за кожною статтею окремо і цілими розділами. О 9:18 ранку 28 червня 1996 року за Конституцію України проголосували в цілому. Таким чином 315 голосами (з 300 необхідних) було введено в дію Основний закон України.

"Є Конституція!"

Саме такими були перші слова тодішнього голови Верховної Ради Олександра Мороза після прийняття Конституції.

Як приймали Конституцію України 28 червня 1996 року: відео

Після безсонної ночі нардепам влаштували скромний бенкет з цукерками і шампанським.

Україна стала останньою з країн колишнього Радянського Союзу, яка прийняла нову Конституцію.

Зміни до Конституції

За 24 роки існування Конституції України до Основного Закону країни було внесено 8 змін.

Перша зміна була внесена 8 грудня 2004 року, але через 6 років у 2010 році цю правку визнали неконституційною. А стосувалась вона Закону України "Про внесення змін до Конституції України".

Остання правка була прийнята 3 вересня 2019 року, і набула чинності 1 січня 2020 року. Вона стосувалась недоторканності народних депутатів України.

Наразі розгляду очікують зміни до Конституції України щодо скасування адвокатської монополії, про законодавчу ініціативу народу, про уповноважених Ради та про додаткові підстави для позбавлення нардепа повноважень.

Читайте також Закон про референдум: що обіцяють українцям та чи є небезпека маніпуляцій

Міні-Конституція

22 серпня 2011 року в Києві була презентована перша мініатюрна Конституція України. Автори ідеї пояснили, що задум такого проекту в тому, аби привернути більше уваги громадян до законодавства.

Мініатюрна рукописна книжечка "Конституція України", розміром 2х3 сантиметри, включає 160 рукописних сторінок, літери висотою не більше 1 міліметра можна читати без окулярів. Її створення зайняло приблизно два місяці.


Міні-Конституція України має розміри 2х3 см