Цей законопроєкт вніс на розгляд Верховної Ради Президент Володимир Зеленський у перший день її роботи – 29 серпня. Він передбачає зміни до статей 76 та 77 Конституції України.

Важливо: Рада скасувала депутатську недоторканність

Проти законопроекту голосували 27 нардепів, ще 50 – утримались.

Як голосували фракції:

"Слуга народу" – 237.
"Опозиційна платформа за життя" – 0.
"Європейська солідарність" – 0.
"Батьківщина" – 14.
"За майбутнє" – 1.
"Голос" – 0.
Позафракційні депутати – 6.

Законопроєкт пропонує:

  • Зменшити склад народних депутатів України із нинішніх 450 до 300.
  • Запровадити мовний ценз. Тобто громадянин України, який не володіє державною українською мовою, не може бути обраний до Ради.
  • Закріпити пропорційну систему виборів до Верховної Ради на основі відкритих партійних списків.
  • Вилучити із тексту статті 76 Конституції України принципи загального, рівного і прямого виборчого права, що здійснюється шляхом таємного голосування, адже це дублюється у статті 71.

Тепер законопроєкт відправлять на оцінку Конституційного суду України.


Голосування за скорочення кількості нардепів і пропорційні вибори/ Скріншот

Що таке пропорційна система з відкритими списками?Коли на парламентських виборах голосують не за партію, а конкретного за кандидата від неї. І це за умови, що політсили не приховують списки своїх кандидатів. Хто більше голосів із них набирає, той піднімається вище в рейтингу. Тож конфігурація може змінитися кардинально в порівнянні із тим, що на старті зареєструвала політична партія.

Вибори за відкритими списками – це можливість для виборця змінити порядок кандидатів у списку партії і вказати, хто увійде до парламенту. Тобто це зміна рейтингу за рахунок голосування за окремого кандидата в списку партії.