Майже рік в урядовому кварталі було тільки й розмов що про вільний продаж сільськогосподарської землі. Прем'єр переконував: знімати мораторій потрібно, бо ж на цьому наполягає Міжнародний валютний фонд.
"Ми вважаємо, що між фізичними особами – громадянами України, допустити продаж один-одному землі є абсолютно допустимим", – заявляв тоді прем’єр-міністр Володимир Гройсман.
Читайте також: Апокаліптична олігархізація чи економічний прорив: різні сценарії земельної реформи
Парламентарі розділилися. Понад півсотні депутати від коаліції звернулися у конституційний суд з проханням відмінити мораторій. А тим, часом їх опоненти взялися організовувати референдум проти його скасування.
"Проводимо референдум про заборону продажу землі до 2025 року, і аграрну мафію відправляємо в небуття", – переконувала голова парламентської фракції "Батьківщина" Юлія Тимошенко.
Побоювалися відкритого ринку землі і самі фермери.
"Зрозуміло, що земля піде від виробника до власника грошей. Це банки, фінустанови, фонди. Я цю реформу називаю звільнення сільськогосподарських земель від селян", – заявив фермер Олександр Чубук.
Читайте також: Втратити за безцінь: чи допоможе мораторій на землю скандальній реформі
За земельне питання у парламенті мали взялися до канікул. Квапилися, бо ж це була одна з ключових вимог МВФ в обмін на двомільярдний транш. Земельне питання депутати проігнорували.
А кілька днів тому стало відомо, що МВФ погодився, щоб цю реформу відклали. Експерти пояснюють, рішення фонду так.
Зараз не до неї. Неготове суспільство. І влада теж не готова приймати якісь кардинальні засоби для того, щоб ламати сесійний зал і протягувати це через парламент,
– зазначив політичний експерт Віктор Таран.
"Питання мораторію на сьогодні є надзвичайно заполітизованим і в нинішній Верховній Раді немає достатньої кількості голосів за те, щоб проголосувати за запуск ринку сільськогосподарських земель у будь-якому форматі", – додає завідувач кафедри Національного університету біоресусів і природокористування України Андрій Мартин.
Читайте також: Чи готові українські фермери конкурувати з агрохолдингами на ринку землі
На думку Віктора Тарана, остаточно переконав голову МВФ Крістін Лагард, що зняття мораторію зараз неможливе, Петро Порошенко під час останнього візиту до Вашингтону. Однак, відкласти не означає відмінити.
Більшість аграрних експертів переконують, що запровадити вільний продаж землі в Україні варто було вже давно.
Мораторій на землю – це найбільший економічний злочин, який був в Україні. І кожен рік мораторію позбавляє громадян України якихось коштів,
– зазначив економіст Сергій Фурса.