Ціна повертається до передвоєнного рівня

Енергетична війна Росії, як і розпочата повномасштабна війна в Україні, проходить "не дуже". Відтак, за останній місяць ціни на природний газ різко впали. А санкції фактично вдвічі знизили ціну, яку Москва може отримати за свою нафту, вдаривши по бюджету Кремля.

Читайте також Росія повинна прийняти нову нафтову реальність, – Financial Times

Після торгів за близько 150 євро за мегават-годину (48 доларів за мільйон британських теплових одиниць) на початку грудня вони впали нижче 60 євро за мегават-годину (19 доларів за мільйон британських теплових одиниць). Цьому сприяв сезон м’якої погоди й зменшення попиту на опалення.

Щобільше, план Путіна щодо дефіциту палива у Європі не виправдався, адже газосховища переповнені відповідно до пори року. Вони все ще становлять майже 80%, а рівень у найбільшій економіці Європи, Німеччині, – до 90%.

Що може бути далі

  • Тривале похолодання в лютому або березні все ще може почати скорочувати запаси в Європі. Тому цілком можливо, що Росія скоротить ту невелику кількість трубопровідного газу, що все ще надходить до Європи через Україну та Туреччину.

Але більшість прогнозів наразі свідчать про те, що весняний і літній сезон поповнення газових сховищ розпочнеться з високої бази — це заспокоює побоювання, що зима 2023 – 2024 роках може стати ще більшим викликом.

  • Іншою загрозою може стати ситуація в Китаї після того, як країна змінила політику щодо карантину через Covid-19. Зараз китайські газові резервуари в основному заповнені після періоду пригніченого зростання. Але пізніше цього року галузь очікує, що попит Китаю на імпортований скраплений газ — ті самі морські вантажі, на які Європа значною мірою покладається, щоб замінити російські потоки, — збільшиться.

Актуально У "Газпрому" проблеми: транзит газу через Україну впав до мінімуму

СПГ полегшить ситуацію

До 2024 – 2025 років на світовий ринок почне надходити більше СПГ, що полегшить ситуацію з постачанням і зменшить ймовірність екстремальних стрибків цін на паливо.
А такі уряди, як уряд Німеччини, показали, що вони можуть швидко діяти в умовах кризи, встановлюючи плавучі СПГ-термінали за лічені місяці, щоб відкрити альтернативи російському газу.

Крім того, аналітики нерішуче зазначають, що єдиним невеликим ризиком для газового балансу Європи в найближчі місяці може стати зростання промислового попиту.