"Турбуватися про бюджет" не варто, а обмеження Заходу – "дурниці"

Росія після санкцій Євросоюзу та суттєвого скорочення видобутку газу переживає складні часи. Щобільше, 2023 рік стане ще складнішим. Проте країна-агресорка на чолі з Путіним назвала обмеження "дурними" і не бачить причин "турбуватися про бюджет".

Зверніть увагу Початок кінця: валютні доходи Росії рекордно обвалилися

Доходи Росії від нафти й газу в 11,6 трильйона рублів (168 мільярдів доларів) торік досягли найвищого рівня з 2011 року. Але враховуючи падіння цін на чорне золото та витрати на ведення війни в Україні, збільшився дефіцит Росії – до 2,3% ВВП.

Бюджет Росії серйозно постраждає

Усім відомо, що головною годувальницею федерального бюджету Росії є доходи з нафти та газу – 40%. Тому найбільшою проблемою для країни стане збільшення знижок і падіння цін на енергоносії.

За даними Київської школи економіки, у 2022 році знижки позбавили Москву приблизно 50 мільярдів доларів, що еквівалентно 12% її запланованого доходу.

Ціна російської марки Urals після того, як 5 грудня було введено обмеження ціни у 60 доларів за барель, зараз торгується на рівні 44 доларів, що приблизно на 48% нижче Brent. Така різниця між цінами позбавляє Кремль приблизно 160 мільйонів євро на день, згідно з дослідженням Гельсінського Центру досліджень енергетики та чистого повітря (CREA).

Читайте також Російський Сбербанк вирішив розпочати роботу в окупованому Криму

На скільки зменшаться доходи агресорки

Відтак, бюджет Росії на 2023 рік передбачає падіння всіх нафтогазових надходжень на всього на 23% порівняно з 2022 роком, тоді як Київська школа економіки прогнозує падіння вдвічі більше.

  • Якщо видобуток нафти впаде на 7 – 8% порівняно з рівнями 2022 року, і середня ціна Urals становитиме 50 доларів за барель, Росія буде позбавлена ​​23% своїх прогнозованих доходів від нафти й газу на 2023 рік.
  • Якщо ж Urals коштуватиме в середньому 35 доларів, він зіткнеться з дефіцитом у 45%.

Проте доходи можуть отримати ще один удар, коли наступного місяця набуде чинності окрема заборона G7 на продукти переробки нафти, які запрацюють з 5 лютого.