Яка зараз ситуація на ринку

В останньому звіті НБУ прогнозується, що ціна на пальне буде дорожчати. Найімовірніше, що ціни підуть в гору вже у липні після повернення довоєнного оподаткування.

Читайте також Пальне здорожчає до 10 гривень через повернення ПДВ на довоєнний рівень

Водночас зараз на ринку спостерігається тенденція на спад вартості. За даними "Мінфіну" на сьогодні середні ціни літри пальне по Україні становлять:

  • Бензин А-95 – 45,06 гривні,
  • Бензин А-92 – 43,37 гривні,
  • Дизельне пальне – 43,66 гривні,
  • Автогаз21,90 гривні.

За прогнозами експертів ціни у липні можуть в середньому зрости у такому діапазоні:

  • за літр бензину – від 5 до 11 гривень;
  • за літр дизелю – від 7 до 8 гривень;
  • за літр автогазу – на рівні 3—3,5 гривні.

На скільки зменшилися ціни на пальне за останній місяць

Якщо взяти до уваги ціни на пальне по різних АЗС, то, до прикладу, з початку травня, коли вартість одного літра дизпального складала близько 45,91 гривні, ціна впала на понад 2 гривні.

Схожа ситуація із цінами на бензин. Бензин А-95 впав за аналогічний період на 1,5 гривні, а бензин А-92 – на 1,28 гривні.

Водночас серед усіх видів пального автогаз несуттєво, але подорожчав. Здорожчання становило всього 9 копійок: на початку травня за літр потрібно було віддати 21,81 гривні, то зараз – це 21,90 гривні.

Чого чекати влітку

Нагадуємо, що в липні українська влада поверне ПДВ на пальне, тож ціни можуть зрости. Згідно з цим ставка ПДВ повернеться з 7% до 20%.

На початку повномасштабного вторгнення, як розповідає 24 Каналу директор Консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн, скасування акцизів та зниження ставок ПДВ дозволило подолати кризу та втримати ціни на прийнятному рівні.

Сергій Куюн

Директор Консалтингової групи "А-95"

Це був шок, коли ціна на нафту злетіла до максимуму, а в нас розбомблені нафтобази. Вимальовувалась перспектива колосального зростання цін. Але те, що скасували акцизи й зменшили ПДВ, дозволило зберегти 10 гривень на літрі.

Крім того, експерт додає, що зростання цін влітку не повпливає на попит, а отже, зниження обсягів продажів очікувати не варто.