Якою буде облікова ставка
Зараз облікова ставка на рівні 8,5%. Фінансовий аналітик групи ICU Михайло Демків вважає, що НБУ може залишити ставку на цьому рівні, але при певних умовах.
Читайте також Рада проголосувала за закони для отримання нового траншу МВФ: що вони змінять
Це в умовах, коли темпи інфляції дещо знизилися в порівнянні з прогнозом, а відновлення ВВП відбувається значно повільніше, ніж очікувалося,
– зауважує експерт.
Разом з тим Демків вважає, що Нацбанк достатньо серйозно розглядає варіант із підвищенням ставки, оскільки темпи зростання цін залишаються високими. Також експерт додає, що це стосується не лише України, а й більшості країн світу. "Центральні банки проводять цикл підвищення ставок чи планують його", – вважає Демків.
Шалена інфляція та зростання цін в Україні
У вересні поточного року інфляція прискорилась до 11% річних. Це найвищий трирічний максимум, а понад 11% вона була останній раз у травні 2018 року – 11,7%. Споживчі ж ціни у вересні проти серпня зросли на 1,5%, а з початку року – на 7,5%.
Такі шалені темпи інфляції значно перевищують не лише ціль НБУ у 5±1%, а й оновлений прогноз за підсумками якого вона повинна скласти 9,6%. Цікавим є те, що попередні цикли підняття облікової ставки регулятор пояснював саме інфляційним тиском.
Курсові тренди
На думку Анни Волуйчак, директорка департаменту казначейських операцій Юнекс Банку, важливим днем з точки зору впливу на курсові тренди буде четвер, коли НБУ оголосить рішення по обліковій ставці.
Наразі єдиної думки на ринку щодо перегляду ставки немає. Тож у цей час цілком ймовірні спекулятивні атаки на гривню та спроби розвернути курсовий тренд,
– вважає експертка.
Чи чекати на підняття ставку у 2022 році: прогноз J.P. Morgan
Згідно з прогнозом американського банку J.P. Morgan Нацбанк підвищить у 2022 році облікову ставку:
- у I кварталі (січні – березні) – до 9%,
- у II кварталі (квітень – червень) – до 9,25%,
- в IV кварталі (жовтень – грудень) – до 9,5%.