Про завершення "переговорного марафону" повідомив голова Оператора газотранспортної системи України Сергій Макогон у фейсбуці.

Наразі Макогон летить у Брюссель для вирішення іншої важливої задачі – своєчасного підписання міжоператорської угоди зі словацьким оператором ГТС Eustream на підставі європейських правил.

Читайте також: Якщо Росія "зістрибне" з газових домовленостей, то буде винною у відсутності газу в ЄС, – Оржель

Зауважимо, що Україна та Росія мають підписати контракт на транзит газу до 31 грудня. Напередодні російська компанія заплатила "Нафтогазу" 2,9 мільярда доларів боргу за рішенням Стокгольмського арбітражу.

Напередодні голова правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв розповів, що "боротьба йде за кожну кому" у новому контракті.

Три основні документи, які узгоджували українці та росіяни:

 • Міжоператорська угода між ОГТСУ (оператор газотранспортної системи України) та "Газпромом".
  Цей документ визначає технічні регламенти й правила взаємодії між операторами суміжних мереж.
 • Договір про транзит газу між "Нафтогазом" та "Газпромом".
  У цьому документі повинні прописати умови транспортування певного обсягу газу українською ГТС протягом наступних 5 років.
 • Мирова угода, якою "Нафтогаз" і "Газпром" врегулюють взаємні претензії.
  У документі слід прописати принципи та гарантії, адже відмовитися від судових претензій Україна готова "лише взамін на щось рівноцінне".

Контракт на транзит російського газу через Україну: що відомо

20 грудня у Мінську Україна та Росія підписали протокол, яким передбачено кроки, необхідні для продовження транзиту російського газу через Україну.

Домовленостями передбачено:

 • контракт на транзит газу укладуть терміном на 5 років з можливістю продовження на тих же умовах ще на наступні 10 років;
 • російська сторона виплачує "Нафтогазу" близько 3 мільярдів доларів за рішеннями Стокгольмського арбітражу до кінця 2019 року;
 • "Нафтогаз" відмовляється від нових претензій та відкликає позов проти "Газпрому" на 12,25 мільярдів доларів. Україна відмовиться від штрафу "Газпрому" на 7,4 мільярда доларів;
 • обсяги транзиту складають 65 мільярдів кубів у 2020 році та по 40 мільярдів кубометрів упродовж 2021-2024 років за умови конкурентного тарифу;

Загалом після виконання всіх пунктів домовленостей, зокрема щодо відмови від судових вимог та виплати 3 мільярдів доларів "Нафтогазу", "Газпром" зможе потенційно відновити прямі поставки газу до України, які припинили у листопаді 2015 року.