Про це заявила тимчасова виконувачка обов’язків міністра енергетики та захисту довкілля Ольга Буславець під час онлайн-конференції, передає 24 канал.
Радимо ознайомитися Тарифи на електроенергію для підприємств 2020: як формується ціна
Очільниця Міненергетики, зокрема, зазначила, що Україна живе під час найбільшої кризи за всю історію.
"І електроенергетика є невід’ємною частиною цієї кризи. Ми вже бачимо сьогодні кризу неплатежів", – підкреслила Буславець.
Вона зауважила, що постачальники універсальних послуг, які постачають електроенергію населенню, заборгували 5 мільярдів гривень перед Укренерго. 4,7 мільярда гривень із них виникли через заборгованість населення.
Укренерго, зі свого боку, заборгувало понад 8 мільярдів гривень державному підприємству "Гарантований покупець". А це унеможливлює виконання останнім зобов’язань перед "зеленою" генерацією.
За словами Буславець, "Гарантований покупець" загалом має понад 10 мільярдів гривень боргів. Зокрема,
- перед виробниками відновлюваної енергетики – 6,3 мільярда гривень,
- перед Енергоатомом – 4 мільярди гривень,
- перед Укргідроенерго – 200 мільйонів гривень.
Водночас чиновниця наголосила, що доручення Кабміну щодо невідключення за несплату споживачі сприйняли як можливість не платити.
Люди не розуміють, що електроенергія у наших домівках є завдяки самовідданій роботі всіх енергетиків. Але цим енергетикам треба платити зарплатню, енергетичним компаніям треба сплачувати податки. Необхідно виходити до людей з меседжем, щоб вони були часткою цього процесу та розуміли свою відповідальність. Треба сплачувати за отриманий ресурс, бо повна темрява – гірша за пандемію,
– вважає Буславець.
Цікаво Україна може зекономити на енергоімпорті 5 – 6 мільярдів доларів, – НБУ
Онлайн-конференція за участю очільниці Міненерго Ольги Буславець: відео
Що передувало цій заяві Буславець
- З 18 березня в Україні діє низка законів, спрямована на протидію поширенню коронавірусу та підтримку населення й бізнесу в умовах карантину.
- Зокрема, на період карантину не нараховують штрафи та пеню за несплату житлово-комунальних послуг, заборонено зупиняти надання житлово-комунальних послуг у разі їхньої неоплати або оплати не в повному обсязі, заборонено примусове виселення громадян за несплату житлово-комунальних послуг.
- Кабмін закликає населення сплачувати за комунальні послуги через онлайн-сервіси. Крім того, на початку квітня уряд анонсував можливість оплати комунальних послуг для пенсіонерів через "Укрпошту" або телефонні "гарячі лінії" банків.
- 22 квітня Кабмін збільшив з двох до трьох місяців термін простроченої заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг одержувачами житлових субсидій та пільг, за наявності якої житлова субсидія не призначається.
- За даними Мінрегіону, станом на 1 березня 2020 року заборгованість населення за спожиті компослуги (без урахування газу і електроенергії) становила 32,69 мільярда гривень.