На споживчому ринку у цьому місяці ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 2,7%, згідно з аналітикою Держстату. Найбільше подорожчали серед продовольчих товарів рис та фрукти – на 14,3% та 11,5% відповідно. Також на 5,9 – 3,2% зросли ціни на рибу та продукти з риби, продукти переробки зернових, овочі, безалкогольні напої, макаронні вироби.

До теми Чи зростатимуть ціни на овочі й фрукти та від чого це залежить

Водночас на 21,2% подешевшали яйця, завдяки значній пропозиції на внутрішньому ринку, підкреслили в НБУ. На яловичину, цукор, м'ясо свійської птиці ціни впали у межах 2,5 – 0,9%. Здешевшання кормів через надлишок агросировини уповільнювало подорожчання м'яса у травні цьогоріч.

Чому ціни на деякі продукти зростали

У НБУ пояснили, що овочі, зокрема огірки, помідори, кабачки та баклажани, подорожчали у травні внаслідок окупації південних регіонів України. Також через порушення ланцюгів постачання, подорожчання енергоносіїв, нижчі обсяги надходжень ранньої продукції.

Крупи – через вичерпання запасів та скорочення постачань. Пришвидшилося й зростання вартості солі насамперед через руйнування основного видобувного підприємства та обмежені імпортні поставки.

Зверніть увагу В Україні очікують проблеми з постачанням черешні, перців, цибулі, динь і кавунів

Як змінились в ціні інші категорії

  • Алкогольні напої – на 6,4%, тютюнові вироби – на 1,5%.
  • Ціни на транспорт зросли на 10,2%, через подорожчання палива та мастил на 22,8%.
  • Проїзд в автодорожньому пасажирському транспорті – на 6,7%.
  • У сфері зв’язку ціни зросли на 1,0%, що пов’язано з подорожчанням поштових послуг на 6,7% та телефонного обладнання на 2,7%.

Як змінились ціни в Україні у травні 2022

Зміна цін в Україні протягом року / Скриншот інфографіки Держстату

Актуально Цьогоріч інфляція може сягнути 20%: що уряд і НБУ роблять, аби пом'якшити зростання цін

Яка ситуація з інфляцією в Україні

У травні рівень інфляції пришвидшився до 18% річних проти 16,4% річних у квітні. В НБУ зазначили, що на пришвидшення інфляції вплинули як загальносвітові тенденції, мовиться про ціни на енергоресурси, так і внутрішні чинники, котрі пов’язані із війною.

Це порушення ланцюгів постачання, знищення активів підприємств, зростання їх виробничих витрат, а також підвищений попит населення на окремі товари та послуги на тлі недостатньої пропозиції,
– йдеться у повідомленні регулятора.

Також через інфляційний тиск Нацбанк підвищив облікову ставку з 10% до 25% річних. Нагадаємо, що інфляція – це зростання загального рівня цін, що відображує зниження купівельної спроможності грошової одиниці. Чим вона вища, тим більшу загрозу несе для економіки.

До теми – заступниця голови НБУ Рожкова розповіла що буде з цінами: дивіться відео