Молдова вважається найбіднішою країною Європи. Але чи справді це так, з’ясовував 24 канал, порівнявши економічні показники Молдови та України.

З серії про достаток Наскільки німці багатші за українців: рівень зарплат, пенсій та ВВП

Рівень життя в Молдові

Зарплати

У 2020 мінімальна зарплата в Молдові – 2 935 молдовських леїв, згідно з урядовим рішенням. Це трохи близько 4 930 гривень чи 176 доларів. Для порівняння в Україні мінімальна зарплата практично така сама і становить 5 тисяч гривень.

Але середня зарплата навпаки вища. За даними Національного Бюро статистики Молдови, середня зарплата молдован у другому кварталі 2020 становила 7 849 лей. Це понад 13 тисяч українських гривень або 471 долар. Середня зарплата в Україні в липні склала 11 804 гривні, за даними Держстату. Зверніть увагу, що це зарплати до оподаткування.

Пенсії

З 1 жовтня мінімальна пенсія в Молдові становитиме 1 143, йдеться на сайті уряду. Це 1 920 гривень чи 68 доларів. Українські пенсії на 10% нижчі – 1 712 гривень.


Молдовські пенсіонери / Фото ​publika.md

В Україні чоловіки та жінки виходитимуть на пенсії однаково – в 60 років. Наразі чоловіки виходять в 60, а жінки в 59 років і 6 місяців. У Молдові чоловіки стають пенсіонерами пізніше – у 63 роки. Поки що жінки виходять на пенсію у 59, але до 2028 пенсійний вік для жінок та чоловіків зрівняється і буде становити 63 роки.

Прожитковий мінімум

Прожитковий мінімум у Молдові у 2019 – 2 031 молдовська лея на одну людину в місяць. Про це повідомляє Національне бюро статистики. Це понад 3 400 гривень або 122 долари. Прожитковий мінімум в Україні у 2020 – 2 118 гривень.

Хоча фактичним прожитковим мінімумом в Україні є інша сума – 4 557 гривень з урахуванням обов’язкових платежів у червні. Такі дані надає Міністерство соціальної політики, але, на жаль, пенсії, зарплати, тощо відштовхуються не від фактичного прожиткового мінімуму, а від офіційного, який є заниженим.

З серії про достаток Наскільки поляки багатші за українців: рівень зарплати, пенсії та ВВП

ВВП на душу населення

ВВП на душу населення – один з показників, який показує рівень життя. В Молдові за 2019 рік ВВП на душу населення становив 3 300 доларів, а в Україні – 3 660 доларів, що доволі цікаво, адже за показниками зарплати та пенсії ми відстаємо, а за показником ВВП – випереджаємо.


Національна валюта Молдови – молдовський лей / Фото basarabia.md​

Далі спробуємо зрозуміти, що ховається за цією статистикою. Якою насправді є економіка Молдови та чи потужніша вона за українську.

Економіка Молдови

ВВП

У 2019 номінальний ВВП Молдови становив 11,68 мільярда доларів, а України – 153,78 мільярда доларів. Тож економіка України в рази потужніша за Молдову. Звісно ж така різниця пов’язана в першу чергу із різною кількістю населення. В Україні – близько 42 мільйонів, а в Молдові – всього 3,5 мільйона. Але як ми бачимо і ВВП на душу населення в України вищий.

З серії про достаток Чи багатші румуни за українців: рівень зарплат, пенсій та ВВП

Імпорт / експорт

Молдова тісно співпрацює з Румунією. Також важливими є Італія, Росія, Німеччина, Китай. Надзвичайно важливими партнером для Молдови є й Україна. У 2018 понад 12% товарів молдовани завезли саме з України (друга позиція серед країн-імпортерів). Натомість українці купують товари з Молдови не так активно. Молдова збуває 3,7% своїх товарів в Україну (5 позиція серед країн, куди Молдова експортує).


Експорт Молдови / Фото ultritex.com​

Для України Молдова не є настільки важливим торговельним партнером, як ми для неї. Якщо розглядати торгівлю з боку України, то Молдова не входить навіть у десятку за експортом та імпортом.


Економічні показники Молдови та України / Інфографіка 24 каналу

Чому Молдова найбідніша країна Європи

Молдова як і Україна була частиною Радянського Союзу й у 1991 здобула незалежність. З самого початку існування країни все пішло не так. Перехід до ринкової економіки виявився непростим, а пасивність корумпованої влади до справжніх реформ лиш погіршила умови для країни.

На початку незалежності МВФ та інші організації були готові надавати Молдові кредити в обмін на реформи. Ласі на гроші політики погоджувалися, але абсолютно не адаптовували ті рецепти реформ, які пропонували їм МВФ та інші. Ігнорування національних потреб, а також глибока корупція, яка просочилася через політичну систему Молдови, зробили реформи неефективними та лише збільшили борги країни.

З серії про достаток Чи багатші білоруси за українців: рівень зарплати, пенсії та ВВП

  • Сільське господарство без технологій. На початку 90-х уряд розділив сільськогосподарську землю на невеликі ділянки у 2,5 гектари для приватизації. Але така невелика ділянка сприяла тому, що селяни зверталися радше до ручної праці, ніж технологій. І зараз сільське господарство Молдови є дуже неефективним через відсутність технологій та важкої техніки.
  • Проблеми з торгівлею. Товари з Молдови часто не проходили перевірки в інших країнах, тобто визнавалися такими, що не дотягують до стандартів. Через це країні доводилося шукати інших джерел збуту та продавати товари за низькими цінами.
  • Корумповані політики та олігархи грабують громадян. У 2015 році в трьох найбільших банках країни було викрадено 1 мільярд доларів – або приблизно одну восьму ВВП країни. Близько 40 людей, у тому числі колишній прем'єр-міністр, або допомогли, або отримали користь від масової крадіжки. Корумповані політики не лише обкрадають країну, але й гальмують важливі реформи, які можуть витягнути країну з "економічної діри".
  • Неефективна соціальна система. За даними ООН, 10% молдован у 2016 жили в абсолютній бідності. Але соціальна система країни не завжди допомагає. Кошти використовують неефективно і за даними сайту borgenproject, 17% із цих грошей йдуть у кишені заможних сімей.
  • Залежність економіки. Молдова енергетично залежна. Вона не забезпечує себе ні газом, ні нафтою, ні електрикою. Росія неодноразово використовувала цю залежність як інструмент впливу, зокрема й для того, щоб Молдова не рухалася у напрямку євроінтеграції.
  • Комуністи знову при владі. Більшість у парламенті має Соціалістична партія Республіки Молдова, яка тісно співпрацює із владою в Росії. Лише цей факт яскраво пояснює чому Молдова – бідна. Це країна, яка застрягла у минулому і не має ні сил, ні внутрішнього запалу вирватися із тенет російського впливу.