Офіційний візит Зеленського до Парижа: про що президент України домовився з Макроном
Президент України Володимир Зеленський з офіційним візитом прибув до Парижа. У столиці Франції він провів перемовини зі своїм французьким колегою Еммануелем Макроном. Під час зустрічі сторони обговорили питання війни на Донбасі, ситуацію з українськими бранцями Кремля та спільні взаємини. Про що конкретно домовилися Зеленський і Макрон – читайте у нашому матеріалі.
Врегулювання конфлікту на Донбасі
Зеленський укотре наголосив, що припинення вогню на Донбасі – головний його пріоритет. Встановлювати мир він збирається не військовим шляхом, а дипломатичним і за допомогою санаційного тиску.
Зверніть увагу! Є просування, – Зеленський розповів про мінський процес та програму відновлення Донбасу
"Я прошу зберегти санкції. Санкції повинні зберігатися, поки Україна не поверне свої території. Санкції захищають суверенітет України. І дуже сподіваюся, що цьогорічне головування Франції у Великій сімці сприятиме цьому питанню", – зазначив український гарант.
Щодо перемовини з бойовиками, то відповідно до перекладу промови Макрона, Україна вже їх розпочала. Проте, Зеленський згодом уточнив, що про жодні перемовин з окупантами не мовиться, натомість контакти відбуватимуться лише у межах мінського формату.
Макрон, зі свого боку, запевнив, що Франція підтримуватиме Україну у всіх її намірах щодо завершення війни.
Я побачив і почув, що президент дав знаки, що він є готовим іти на припинення вогню і є готовим до діалогу з бойовиками і є готовим до нових параметрів переговорів. І ми повинні підтримати цю динаміку,
– підкреслив французький президент.
Мінський і нормандський формати: яке майбутнє на них чекає
За словами Макрона, Франція є готовою провести засідання у нормандському форматі, щоправда перед цим вона має побачити, що сторони конфлікту виконують свої зобов’язання.
Що говорять про мінський і нормандський формати експерти? Мінський і нормандський формати можуть припинити існування: названо причину
Обіцянки повинні виконувати обидві сторони. Ми вже почали визначати перші передумови, які можуть задати динаміку цьому процесу – це звільнення військовополонених і припинення вогню. Спочатку ми хочемо подивитися, які будуть жести з обох боків, щоб поновити функціонування мінського формату. Для того, щоб зустрічалися керівники держав і для того, щоб було, що обговорювати, мають бути певні підстави, щоб ми упевнилися, що виконуються обіцянки,
– зазначив він.
Також французький президент розповів, що Париж уже попередньо обговорив з канцлером Німеччини Ангелою Меркель і з президентом РФ Володимиром Путіним, які це можуть бути жести й елементи, "що йдуть у продовження мінського процесу для того, щоб знову поновити функціонування нормандського формату".
Про що домовилися Макрон і Зеленський у Парижі
Зеленський, зі свого боку, підкреслив, що мінські домовленості та звільнення українських бранців ідуть паралельно, і їх не потрібно змішувати. Відтак, Україна паралельно продовжуватиме "Мінськ", а потім уже повернеться до нормандського формату.
Ми дійшли згоди щодо важливості оновлення співпраці у рамках нормандського формату. Наші зовнішньополітичні радники зустрінуться найближчим часом і підготують наступну зустріч лідерів. Це є ключовим питанням,
– додав президент України.
Що таке нормандський формат? Це перемовини щодо врегулювання ситуації на Донбасі, які проходять у чотиристоронньому форматі – за участю Німеччини, Франції, Росії, України. Почалися вони 6 червня 2014 року, а отримали таку назву, тому що перша зустріч очільників цих вищезазначених держав відбулася у французькій Нормандії. Відтоді у нормандському форматі відбулася низка телефонних розмов і зустрічей на вищому рівні, а також контактів МЗС.
Що таке мінські угоди? Цей документ узгодили на саміті в Мінську 11-12 лютого 2015 року лідери Німеччини, Франції, України та Росії у форматі "нормандської четвірки". Згодом його підписала контактна група, що складається з представників Росії, України, представників самопроголошених республік. Документ містить 13 пунктів, а його мета – деескалація збройного конфлікту на Сході України.
Крім того, він передбачає "негайне та всеосяжне припинення вогню в окремих районах Донецької та Луганської областей України та його суворе виконання", відведення важких озброєнь обома сторонами на рівні відстані з метою створення зони безпеки, а також моніторинг з боку ОБСЄ режиму припинення вогню та відведення важкого озброєння із застосуванням всіх необхідних технічних систем.
Звільнення українських бранців Кремля: що сказали Зеленський і Макрон
Український президент наголосив, що він хоче не лише припинити війну на Донбасі, а повернути українських бранців Кремля на Батьківщину. Це стосується й 24 захоплених Росією на Азові моряків.
Яка позиції Росії? У Путіна розповіли, чи відпустять українських моряків на вимогу трибуналу ООН
"Усіх їх має бути якнайшвидше звільнено. А Росія має виконати рішення Міжнародного трибуналу та повернути полонених моряків. І я в це дуже вірю", – зауважив Зеленський.
Також він подякував Франції "за тверду та послідовну позицію" щодо дій Кремля в Азовському морі та Керченській протоці. Водночас подякував особисто Макрону "за увагу до долі ув’язнених і полонених українських громадян".
Ми й надалі співпрацюватимемо з Францією та іншими партнерами – членами НАТО, щоб гарантувати безпеку мореплавства у Чорному та Азовському морях і безперешкодний прохід суден у Керченській протоці,
– додав український гарант.
Президент УКраїни Володимир Зеленський
Макрон, зі свого боку, підкреслив, що питання звільнення українців для нього та його країни є важливим і перебуває у полі його уваги. Водночас політик запевнив у підтримці зусиль для їхнього звільнення.
"Я весь час пам’ятаю про українських моряків, які перебувають у полоні в Росії з листопада 2018 року. Я хочу запевнити родини цих полонених, що ми зробимо все для того, щоб вони якомога швидше повернулися в Україну", – зазначив він.
Росія – країна-агресор і її членство в ПАРЄ: що думає офіційний Париж
Володимир Зеленський вважає, що у Парламентської асамблеї Ради Європи немає підстав для того, щоб повертати російську делегацію. Як пояснив він, Кремль поки що не виконав нічого з того, що повинен був виконати.
Климпуш-Цинцадзе про повернення Росії у ПАРЄ: Це стане моральною капітуляцією Ради Європи
На мою думку, ми не можемо говорити про зняття санкцій, поки Україна не повернула повністю наш суверенітет. І санкції захищають суверенітет України. Для повернення Росії до ПАРЄ немає підстав,
– зазначив він.
Водночас український президент наголосив, що Європа не може почуватися в безпеці, поки Росія вдає, що міжнародних норм не існує.
"Ніхто не хоче, щоб Україна ставала пороховою бочкою, де Крим і Донбас – бікфордів шнур", – констатував він.
Макрон заявив, що Франція і надалі буде продовжувати санкційно тиснути на Росію, але це не стосується санкцій у Раді Європи, оскільки від них страждає не російська держава, а її громадяни.
"Тому що приналежність РФ до Ради Європи означає приналежність до юрисдикційного простору, це означає можливість подавати позови щодо російської держави. І якщо Росію буде виключено з Ради Європи, все це стане неможливим", – пояснив французький президент.
За його словами, із початком головування Фінляндії у Раді Європи Франція почала процес консультацій, для того, щоб повернути Росію.
Ми хочемо уникнути повного виходу Росії із Ради Європи, тому що ми вважаємо, що це буде шкодити насамперед інтересам громадян Росії, ми хочемо забезпечити їхню можливість відстоювати свої права,
– заявив Макрон.
Як Росія може повернутися в ПАРЄ? Потужне російське лобі неодноразово намагалося повернути РФ до складу ПАРЄ, проте ці спроби вчасно блокували. Утім, у травні 2019 регламентний комітет ПАРЄ схвалив резолюцію, яка може змінити правила організації щодо запровадження санкцій стосовно делегацій. Цей крок може призвести до повернення російської делегації у ПАРЄ.
Асамблея розгляне затверджений комітетом проект резолюції наприкінці червня 2019 року. Позиція ж українських дипломатів незмінна: повернення російської делегації до ПАРЄ безпідставне, оскільки Росія повністю нехтує вимогами організації.
Президент підбив підсумки! Не дарма я минулого разу кидав монетку у Сену, – Зеленський про зустріч з Макроном у Парижі
З ким ще проводив перемовини Зеленський у Парижі
Окрім зустріч з Макроном, Зеленський також зустрівся з головними французькими бізнесменами. Він запросив їх увійти на український ринок, пообіцявши водночас всіляко цьому сприяти. Мовиться про запрошення французьких автомобільних компаній, масштабний проект електричної станції у Чорнобильській зоні, розширення мереж гіпермаркетів, логістичні та транспортні проекти.
Зеленський також провів зустріч з представниками французького бізнесу
Також український президент відвідав стартап-інкубатор Station F у Парижі. Тут він поспілкувався з українськими стартаперами та представниками ІТ-індустрії, а також ознайомився з презентацією французького проекту La French Tech.
А що робила дружина президента? Олена Зеленська продемонструвала стильний образ під час зустрічі з першою леді Франції
"Цифрові рішення – це пріоритет розвитку України. Торік частка ІТ-індустрії в українській економіці становила 4% ВВП. В Україні у сфері ІТ та у стартапах працює 150 тисяч осіб. Ми розвиватимемося у цьому напрямі", – зауважив Зеленський.
18 червня Зеленський відвідає Берлін, де зустрінеться з канцлеркою Німеччини Ангелою Меркель.
Що відомо про першу зустріч Зеленського і Макрона?Напередодні другого туру президентських виборів Петро Порошенко та Володимир Зеленський по черзі зустрілися з лідером Франції Еммануелем Макроном. Чинний український президент також мав перемовини з канцлеркою Німеччини Ангелою Меркель. Одночасна поїздка до Франції тоді викликала чималий резонанс в українському суспільстві, бурхливо відреагували і світові ЗМІ.
Сам Зеленський назвав атмосферу розмови з Макроном "теплою", а зустріч – "класною і консервативною". Він зауважив, що французький президент – "лідер об'єднаної Європи". Під час зустрічі вони обговорювали важливіші питання для українського суспільства, серед яких і шляхи припинення війни на Донбасі.
Читайте також: Зеленський у Брюсселі: заяви, домовленості та зустрічі президента – фото, відео