Звісно, за кілька років освітня система почала рухатися в сторону змін. Однак все ж залишається чимало непередбачених обставин, які переривають навчальний процес та не дають як слід засвоїти матеріал, зазначає 24 Канал. Як наслідок – дітям доводиться самостійно опрацьовувати теми. Це призводить до виснаження та втрати мотивації.
Цікаво Освіта за кордоном: де знайти українську школу мрії у Польщі
Перша проблема – у різнорідності навчальних закладів. Не всі школи змогли швидко адаптуватися до викликів нашого часу. Багато педагогів досі не знають, як правильно подавати інформацію онлайн. А діти, які переїхали за кордон, стикнулися із подвійним навантаженням.
Не легше і тим учням, які залишилися в Україні. Вони часто скаржаться, що викладання у школах нецікаве, предметів забагато, тому вони швидко втомлюються і не можуть сконцентруватися на уроках.
Батьки, які чують ці нарікання дітей, добре розуміють, що в майбутньому всі ці проблеми не просто позначаться на рівні знань школярів "тут і зараз", але й стануть перешкодою до кращого сприйняття інформації на наступних етапах здобуття освіти. Тож як повернути дитині радість від отримання нових знань, розповідаємо у матеріалі.
Якими є основні проблеми сучасної української освіти
Державна служба якості освіти України продовжує експериментувати з нововведеннями. Проте перш ніж додавати нові уроки дітям та збільшувати навантаження, відомство вирішило з'ясувати, якими є головні проблеми, що перешкоджають безперебійному освітнього процесу. Серед головного було виділено такі чинники:
чимало учнів не мають постійного доступу до уроків онлайн;
форми та методи роботи вчителів недостатньо адаптовані до дистанційного навчання;
проблемне забезпечення учнів та вчителів комп'ютерами та смартфонами;
погіршення якості навчання через сигнали повітряних тривог.
І це не кажучи вже про самих дітей-біженців, які часто "тягнуть" дві програми, аби не втрачати зв’язок з рідною країною. Натомість ці проблеми посилюють освітні втрати та прогалини у знаннях учнів.
Це підтвердили і результати міжнародного дослідження якості освіти PISA-2022. Українські учні продемонстрували найнижчий рівень освітніх втрат із математики. Найвищі результати в циклі 2022 року вони отримали з природничо-наукових дисциплін. А от найбільше падіння – у галузі читання.
Як в Україні долають освітні втрати
Зважаючи на масштаби, проблему освітніх втрат намагаються розв'язати як на державному рівні, так і на місцевому рівні. Найчастіше для цього школи та викладачі:
надають учням матеріали для самостійного опрацювання;
пропонують пройти групові та індивідуальні консультації;
ущільнюють навчальний матеріал;
запроваджують корекційні програми;
продовжують навчання у червні;
вводять до програми додаткові уроки на вихідних або увечері.
Але статистики успішності застосування цих методів поки немає. Ба більше, окремі школи не компенсують втрати у знаннях учнів взагалі.
Які програми допомагають учням
- Ініціативи Міносвіти
Щоб подолати освітні втрати, Міносвіти України спільно з ЮНІСЕФ розробили рекомендації щодо організації програм з надолуження освітніх втрат. Також МОН і Мінцифри разом з Фундацією Олени Зеленської запустили у Великій Британії Коаліцію девайсів, аби допомогти учням, які вчаться дистанційно.
- Програми надолуження освітніх втрат та корекційні програми
Окремі навчальні заклади втілюють у життя програми надолуження освітніх втрат та корекційних програм. Це можуть бути індивідуальні або групові додаткові заняття. Однак не всі громади мають кошти на додаткову оплату роботи вчителів.
- Програми прискореного навчання
Також долати освітні втрати можна за допомогою програм прискореного навчання. Однак їхня мета – подати найважливіші знання та навички, зосередитися на головному. Учні на таких уроках мають виявляти активність, зокрема фізичну, бути залученими емоційно. А у час війни це вдається далеко не всім.
До того ж ця програма більше підійде тим учням, які взагалі не навчалися протягом тривалого часу за українською програмою. Її реалізовують також здебільшого як факультативи або у червні.
Однак, щоб компенсувати освітні втрати, необхідно спочатку визначити рівень опорних знань у школярів. А це роблять далеко не всі школи.
Та й у Державній службі якості освіти зазначали, що часто перешкодою для реалізації цих програм є:
відсутність електрики та інтернету;
брак вільного часу у вчителів;
різні часові пояси;
небажання учнів/учениць і їхніх батьків виділяти додатковий час.
Також батьки зазначають, що суттєвими перешкодами є обмеженість місць на навчання у межах державних чи приватних програм, занадто стисла навчальна програма, жорсткий графік тощо.
Дієва альтернатива – благодійна програма від "Оптіми"
Сучасні батьки, які мріють про успішне майбутнє для своєї дитини, наполегливо продовжують шукати програми, які будуть по-справжньому ефективним, а головне – сподобаються школяру. І йдеться не лише про зміст уроків, але й про індивідуальний підхід, зручний графік та доступність.
Зазвичай такі пошуки приводять до "Оптіми". Зараз дистанційна школа разом із благодійним фондом "За майбутнє дітей" реалізовує благодійну програму. Її ціль – розширити доступ до якісної освіти для маленьких українців, де б вони не перебували. Долучившись до неї, учні зможуть легко та у власному темпі надолужити навчальні прогалини. А підтвердити рівень здобутих знань допоможе фінальне тестування.
Якими є основні проблеми сучасної української освіти / Shutterstock
Важливо, що доступ до програми повністю безоплатний. А доєднатися до навчання можуть усі учні 1 – 11 класів. Щоб сконцентруватися на найважливішому, школярі зможуть обрати два пріоритетні предмети. На проходження курсу дається три місяці.
Школярі отримують постійний доступ до необхідних навчальних матеріалів, а також професійну підтримку вчителів "Оптіми" у текстовому чаті. Після проходження програми кожному пропонують пройти контрольне тестування, яке продемонструє оновлений рівень знань та докаже, що систематичний підхід до навчання дає свої результати.
До слова, у 2022 році школа "Оптіма" відкрила безоплатний доступ до своїх уроків. Ним вже скористалося понад 100 000 дітей в Україні та за кордоном. Усі, хто доєднався до вивчення нового із "Оптімою", високо оцінили рівень навчання. Наступний позитивний відгук може надійти від вашої сім'ї.