Звісно, за кілька років освітня система почала рухатися в сторону змін. Однак все ж залишається чимало непередбачених обставин, які переривають навчальний процес та не дають як слід засвоїти матеріал, зазначає 24 Канал. Як наслідок – дітям доводиться самостійно опрацьовувати теми. Це призводить до виснаження та втрати мотивації.

Цікаво Освіта за кордоном: де знайти українську школу мрії у Польщі

Перша проблема – у різнорідності навчальних закладів. Не всі школи змогли швидко адаптуватися до викликів нашого часу. Багато педагогів досі не знають, як правильно подавати інформацію онлайн. А діти, які переїхали за кордон, стикнулися із подвійним навантаженням.

Не легше і тим учням, які залишилися в Україні. Вони часто скаржаться, що викладання у школах нецікаве, предметів забагато, тому вони швидко втомлюються і не можуть сконцентруватися на уроках.

Батьки, які чують ці нарікання дітей, добре розуміють, що в майбутньому всі ці проблеми не просто позначаться на рівні знань школярів "тут і зараз", але й стануть перешкодою до кращого сприйняття інформації на наступних етапах здобуття освіти. Тож як повернути дитині радість від отримання нових знань, розповідаємо у матеріалі.

Якими є основні проблеми сучасної української освіти

Державна служба якості освіти України продовжує експериментувати з нововведеннями. Проте перш ніж додавати нові уроки дітям та збільшувати навантаження, відомство вирішило з'ясувати, якими є головні проблеми, що перешкоджають безперебійному освітнього процесу. Серед головного було виділено такі чинники:

 • чимало учнів не мають постійного доступу до уроків онлайн;

 • форми та методи роботи вчителів недостатньо адаптовані до дистанційного навчання;

 • проблемне забезпечення учнів та вчителів комп'ютерами та смартфонами;

 • погіршення якості навчання через сигнали повітряних тривог.

І це не кажучи вже про самих дітей-біженців, які часто "тягнуть" дві програми, аби не втрачати зв’язок з рідною країною. Натомість ці проблеми посилюють освітні втрати та прогалини у знаннях учнів.

Це підтвердили і результати міжнародного дослідження якості освіти PISA-2022. Українські учні продемонстрували найнижчий рівень освітніх втрат із математики. Найвищі результати в циклі 2022 року вони отримали з природничо-наукових дисциплін. А от найбільше падіння – у галузі читання.

Як в Україні долають освітні втрати

Зважаючи на масштаби, проблему освітніх втрат намагаються розв'язати як на державному рівні, так і на місцевому рівні. Найчастіше для цього школи та викладачі:

 • надають учням матеріали для самостійного опрацювання;

 • пропонують пройти групові та індивідуальні консультації;

 • ущільнюють навчальний матеріал;

 • запроваджують корекційні програми;

 • продовжують навчання у червні;

 • вводять до програми додаткові уроки на вихідних або увечері.

Але статистики успішності застосування цих методів поки немає. Ба більше, окремі школи не компенсують втрати у знаннях учнів взагалі.

Які програми допомагають учням

 1. Ініціативи Міносвіти

Щоб подолати освітні втрати, Міносвіти України спільно з ЮНІСЕФ розробили рекомендації щодо організації програм з надолуження освітніх втрат. Також МОН і Мінцифри разом з Фундацією Олени Зеленської запустили у Великій Британії Коаліцію девайсів, аби допомогти учням, які вчаться дистанційно.

 1. Програми надолуження освітніх втрат та корекційні програми

Окремі навчальні заклади втілюють у життя програми надолуження освітніх втрат та корекційних програм. Це можуть бути індивідуальні або групові додаткові заняття. Однак не всі громади мають кошти на додаткову оплату роботи вчителів.

 1. Програми прискореного навчання

Також долати освітні втрати можна за допомогою програм прискореного навчання. Однак їхня мета – подати найважливіші знання та навички, зосередитися на головному. Учні на таких уроках мають виявляти активність, зокрема фізичну, бути залученими емоційно. А у час війни це вдається далеко не всім.

До того ж ця програма більше підійде тим учням, які взагалі не навчалися протягом тривалого часу за українською програмою. Її реалізовують також здебільшого як факультативи або у червні.

Однак, щоб компенсувати освітні втрати, необхідно спочатку визначити рівень опорних знань у школярів. А це роблять далеко не всі школи.

Та й у Державній службі якості освіти зазначали, що часто перешкодою для реалізації цих програм є:

 • відсутність електрики та інтернету;

 • брак вільного часу у вчителів;

 • різні часові пояси;

 • небажання учнів/учениць і їхніх батьків виділяти додатковий час.

Також батьки зазначають, що суттєвими перешкодами є обмеженість місць на навчання у межах державних чи приватних програм, занадто стисла навчальна програма, жорсткий графік тощо.

Дієва альтернатива – благодійна програма від "Оптіми"

Сучасні батьки, які мріють про успішне майбутнє для своєї дитини, наполегливо продовжують шукати програми, які будуть по-справжньому ефективним, а головне – сподобаються школяру. І йдеться не лише про зміст уроків, але й про індивідуальний підхід, зручний графік та доступність.

Зазвичай такі пошуки приводять до "Оптіми". Зараз дистанційна школа разом із благодійним фондом "За майбутнє дітей" реалізовує благодійну програму. Її ціль – розширити доступ до якісної освіти для маленьких українців, де б вони не перебували. Долучившись до неї, учні зможуть легко та у власному темпі надолужити навчальні прогалини. А підтвердити рівень здобутих знань допоможе фінальне тестування.


Якими є основні проблеми сучасної української освіти / Shutterstock

Важливо, що доступ до програми повністю безоплатний. А доєднатися до навчання можуть усі учні 1 – 11 класів. Щоб сконцентруватися на найважливішому, школярі зможуть обрати два пріоритетні предмети. На проходження курсу дається три місяці.

Школярі отримують постійний доступ до необхідних навчальних матеріалів, а також професійну підтримку вчителів "Оптіми" у текстовому чаті. Після проходження програми кожному пропонують пройти контрольне тестування, яке продемонструє оновлений рівень знань та докаже, що систематичний підхід до навчання дає свої результати.

До слова, у 2022 році школа "Оптіма" відкрила безоплатний доступ до своїх уроків. Ним вже скористалося понад 100 000 дітей в Україні та за кордоном. Усі, хто доєднався до вивчення нового із "Оптімою", високо оцінили рівень навчання. Наступний позитивний відгук може надійти від вашої сім'ї.