Директор департаменту акредитації та моніторингу Державної служби якості освіти Іван Юрійчук розповів виданню "На урок" про те, які стандарти для вчителів прийняті в Україні.
До теми Від вчителів не мають права вимагати документ про підвищення кваліфікації на 150 годин
Що Україна вже має і до чого йде? За його словами, на сьогодні в Україні затверджений лише один стандарт – учителя початкової школи. Тому сертифікація фокусується саме на цій категорії викладачів.
Проте, як наголосив Юрійчук, існують проєкти стандарту вчителя базової школи, а з часом можуть розробити один спільний професійний стандарт.
Що таке професійні стандарти для педагогів?
Це так би мовити опис "якісного" вчителя. Ці стандарти сприяють професіоналізації вчителювання, підвищують статус професії і формулюють елементи ефективного викладання у школах.Спираючися на стандарт, учителі можуть розвиватися і у навичках самоосвіти.
Навіщо вчителям сертифікація і хто може брати участь
Професійний стандарт є основою методики оцінювання професійних компетентностей вчителів – сертифікації.
Основні правила сертифікації:
- Добровільність – вчителів ніколи не примушують проходити сертифікацію. Реєструються лише ті, хто має відповідну мотивацію.
- Роботу вчителів оцінюють освітяни – в якості експертів виступають викладачі, які раніше вже успішно пройшли сертифікацію.
До того ж, вчителі, які успішно пройдуть сертифікацію отримують 20% надбавки до зарплати. Вона виплачується протягом дії сертифікату, а це триває три роки.
Зазначимо, що якщо вчитель не пройде сертифікацію, то це не буде нести якихось негативних наслідків. Мета сертифікації – виявити тих, хто володіє всіма компетентностями на вищому рівні.
Відомо, що у 2020 році було зареєстровано 1591 учасників серед вчителів початкових класів. Незалежне тестування (1-й етап) пройшли – 1045 осіб, експертне оцінювання (2-й етап) – 1040.
Етапи сертифікації сертифікації
Сертифікація складається з трьох етапів:
- незалежне тестування (його проводить УЦОЯО);
- самооцінювання (здійснюють учасники сертифікації);
- вивчення практичного досвіду роботи (залучається не менше 2-х освітніх експертів для оцінки одного учасника).
У 2020 році через введення карантину третій етап сертифікації буде проходити в онлайн-режимі. Там вчителі будуть розв’язувати педагогічні ситуації.
Перелік документів, які необхідно подати на проходження сетифікації:
- реєстраційна картка-заява (формується на сайті УЦОЯО);
- копія паспорта громадянина України, разі його відсутності – іншого документа, що посвідчує особу;
- копія довідки про присвоєння ІПН або картки платника податків;
- довідка із закладу освіти, в якому працює вчитель.