Світ героїв у творах Тараса Шевченка, та й самого автора, надто далекий від сучасних дітей, їхніх інтересів та цінностей. Тому їх варто адаптувати і наблизити до сьогодення.

До теми Шевченко та жінки: відверто про особисте життя генія

Як осучаснити Шевченка на уроках літератури

Революціонер

Для того щоб розглянути образ революціонера, запропонуйте учням подумки повернутися у 2014 рік – на Майдан. Адже під час Революції гідності, він, ймовірно, був найбільш цитованим автором.

Тож, запропонуйте учням поміркувати: чому не громадянська лірика сучасних українських письменників, а саме твори Шевченка захоплювали під час цих подій українців.

Особливо зверніть увагу дітей на питання, що сприяло тому, що класик зі шкільної програми вмить заговорив актуальними в той період словами.

Адже Шевченко-революціонер фізично не перебував на барикадах, але його присутність була помітною: його слова були на щитах, його образ поряд із образами Лесі Українки та Івана Франка охороняв вулицю Грушевського. До того ж, він і сам брав у руки биту чи шину на ілюстраціях сучасних художників.

Шевченко з шиною
Ілюстрація Шевченко з шиною на Майдані / Фото "Фокус"

Художник

Ми дещо менше знаємо про Шевченка-художника, ніж про Шевченка-письменника. Бо українці — літературоцентрична нація, тож про своїх художників, музикантів та театралів ми завжди знаємо менше.

Але можна переказати дітям або почитати разом уривки повісті «Художник». Про те, як молодий автор познайомився з богемою Петербурга, як його прийняли, чому підтримали.

Також можна розглянути роботи, які створив Шевченко в кожен з періодів життя:

  • портрети друзів та сучасників;
  • роботи, створені в Академії мистецтв (тут і "Циганка-ворожка", і "Катерина");
  • твори, написані під час заслання.

Нехай діти по групах подивляться на роботи автора і з’ясують, яким же був Шевченко-художник, у яких техніках працював, які теми порушував, чим переймався?

Шевченко та "Гра престолів"

Популярний серіал "Гра престолів" захопив багато мільйонів глядачів. Сюжети й герої циклу романів Джорджа Мартіна слугують прекрасним матеріалом для компаративного аналізу відразу двох творів української літератури — "Слова о полку Ігоревім" та "Гайдамаків" Тараса Шевченка.

Попросіть учнів “розкласти” поему "Гайдамаки" як "Гру престолів". Адже використовуючи стоп-кадри серіалу та приміряючи "умовні" реалії, можна знайти дуже багато спільного.

Читайте також У грі S.T.A.L.K.E.R. 2 знайшли пасхалку з поемою Шевченка, росіяни вже істерять

Бойові дії, "свої" та "чужі", батальні сцени, любовна лінія, "обраний" сирота Джон Сноу, чия героїчна доля є непересічною, а сам Сноу увібрав усі героїчні чесноти. Чим він не Ярема?

А яка ж із героїнь серіалу – Оксана? Учні радо поміркують над таким запитанням. Натомість Російська імперія – як Сім Королівств, політичні інтриги та повстання.

Звісно, такий урок буде цікавим передусім прихильникам серіалу, тож наперед дізнайтеся, скільки таких є в класі.

Рок-зірка

Сьогодні письменники дедалі частіше стають учасниками музичних проєктів й уявляють себе рок-зірками. Вони збирають зали й заряджають енергетикою, аудиторія підспівує, скачує альбоми й цитує пісні.

Так, наприклад, у Сергія Жадана є проєкт із харківським гуртом "Собаки в космосі", у Юрія Андруховича – із польським Karbido, Дмитро Лазуткін запрошує на виступи "Артерії". Тому запропонуйте учням поміркувати: із ким був би проєкт у Тараса Григоровича?

Окрім того, знайдіть на урок звучання текстів Шевченка і як хіп-хопу, і як тяжкого року. Попросіть учнів подумати, як музика по-новому розставляє акценти у творах?

Вірш "Заповіт" Шевченка в стилі рок:

Тут найяскравішими є музичні інтерпретації "Мені однаково" від "Скрябіна", пісні від учасників шоу, "Бандуристе, орле сизий" у виконанні Ірини Білик, "Садок вишневий" від гурту "Мертвий півень".

А якщо в класі є діти, які займаються музикою, запропонуйте поекспериментувати з творами Шевченка й зробити власний новий хіт. Можливо, це завдання захопить дітей і підштовхне знайти свій текст у "Кобзарі".

Меми про Шевченка

У соцмережі є безліч дотепних мемів з Тарасом Григоровичем. Їх можна роздрукувати на кольоровому принтері чи зробити велику презентацію й після демонстрації кожного мему просити учнів пояснити зміст того, що приховує в собі весела картинка.

Приклади мемів про Тараса Шевченка: фотодобірка

Факти про справжнього Шевченка, які вас здивують: дивіться відео 24 каналу