Документ уже кілька місяців блукає владними кабінетами. А нещодавно Петро Порошенко заявив, що до цього нормативного акту взагалі є претензії із боку ЄС. Таку інформацію спростував Голова представництва ЄС в Україні Ян Томбінський. Що справді відбувається довкола законопроекту?
Суть законопроекту
— Треба розуміти, що цей закон революційний, адже змінює підхід до кадрової політики в державі. Проект документа передбачає виключно конкурсний добір на керівні посади на всіх рівнях держслужби.
Цей законопроект може бути ефективним, адже враховує всі європейські практики. Одним із ключових його інструментів є незалежна конкурсна комісія для вищого корпусу державної служби. Саме довкола питань із призначень членів цієї комісії тривають найбільші дискусії.
Противники реформи
— Реформа Держслужби дійсно найважливіша. Є частина команди Президента, яка хоче її впроваджувати. Але декілька людей звідти намагаються законсервувати дійсну ситуацію.
Новий закон невигідний різним впливовим групам. Але багато з них не можуть завадити його прийняттю. Хто дійсно здатен стати на заваді схвалення документа, так це Президент і Прем’єр, а також їхнє оточення.
— Арсеній Яценюк взагалі не коментував цей закон. А Петро Порошенко увесь час підтримував його затвердження, але йому, очевидно, донесли якісь ризики. Найвищі чиновники із цим законом втратять своє царське становище. Адже зараз є багато інформації про тіньові схеми призначення ними тих чи інших людей.
— Проти прийняття цієї норми виступають і деякі міністри-реформатори. Тому що вони є вихідцями із бізнесу. Вважають, що керування державою має відбуватися так само, як і в ділових справах — за допомогою "своїх".
Вагомість закону
— Але державна служба не може так функціонувати. Тут працює близько 370 тисяч осіб. Якщо кожен новий міністр стане звільняти попередні команди, призначаючи звичних партнерів, система управління просто впаде. Зрештою, ми це сьогодні і спостерігаємо.
Український чиновницький апарат за мірками Європи не є "роздутим". Але він завеликий для нашого бюджету. Краще скоротити кількість службовців і платити гідну зарплатню тим, хто лишився.
Читайте також: Колишні повертаються на керівні посади
— Від пропонованого закону виграють і політики, і пересічні українці. Перші із справжніми професіоналами зможуть краще реалізувати свої ідеї. А другі просто отримуватимуть якісніші послуги.
— Влада зумисно затягує розгляд цього законопроекту. Врятувати його зможе лише підвищена увага громадськості. Бо це важливий закон із зміни системи, проти якої боровся Майдан.