Дорожчатимуть тільки окремі харчі. Стабільними ж ціни залишаться на м'ясо, зернові, а молоко навіть подешевшає.
"Ті ціни, які були в середині осені - вони просто непідйомні для споживачів - ніхто не буде купувати сир по 100 гривень за кілограм, це очевидно. Тому молокопереробники зацікавлені в тому, щоб отримувати більш дешеву сировину", - каже гендиректор Асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" Володимир Лапа.
Сезонно дешевшатимуть фрукти і овочі. Ціни на них зросли, оскільки більшість - були імпортні, пояснюють фахівці.
"На початку лютого на ринок вже вийдуть вітчизняні тепличні господарства, тому не виключена можливість зниження цін. Але з іншого боку, тут є цілий ряд чинників, які можуть збільшувати собівартість, і власне ціну, тому що у нас ціни на матеріально-технічні ресурси, які споживає сільське господарство, значно зросли і будуть зростати", - каже заступник гендиректора Української аграрної конфедерації Олександр Ярославський.
Крім того, експерти прогнозують найближчим часом незначне подорожчання цукру і яєць. Нагадаємо, нещодавно очільник уряду Микола Азаров доручив віце-прем'єру Віктору Тихонову та аграрному міністру Миколі Присяжнюку з’ясувати, чому в окремих областях вартість продуктів підскочила майже вдвічі. Йдеться зокрема про манку, хліб, масло.