Держава-агресорка навмисно обмежила постачання, щоб нашкодити Європі. Про це президент заявив у вечірньому відеозверненні.

До речі Україна відчула підтримку одразу 4 потужних європейських держав, – Зеленський

"Газпром" просто смикає за газовий ланцюг, у який дуже довго намагалися закувати Європу,
– наголосив Зеленський.

Глава держави наголосив, що це ще один аргумент щодо того, що Європа вже зараз має переходити до життя без російського газу. Від цієї залежності потрібно позбавитись.

Ціни на газ в Європі зросли

  • Вартість газу в Європі 16 червня суттєво підскочила. Ціни сягнули понад 1500 доларів за тисячу кубометрів.
  • Відповідно до даних лондонської біржі ICE, близько 16:20 за Києвом ціни коливалися на рівні 1528 доларів за тисячу кубів. На піку котирування сягали навіть 1644 доларів.
  • Тобто лише за день ціни злетіли на 15%, оскільки вранці було 1400 доларів за тисячу кубометрів. Від початку тижня вони зросли на понад 60%, піднялись з 885 доларів за такий же об'єм.

Причина – дії російського "Газпрому", який скоротив транспортування через "Північний потік-1". Оператор буде забезпечувати поставки лише 100 мільйонів кубометрів газу на добу, що на 40% менше, ніж зазвичай – було 167 мільйонів.

У Росії заявили про "невчасне проведення ремонтних робіт" на компресорній станції "Портова". Мовляв, ремонтники не змогли вчасно повернути газоперекачувальні установки, а потім виявили ще й технічні несправності двигунів.

У Німеччині закликали зупинити "Північний потік-1"

  • У травні генеральний директор "Оператор ГТС України" Сергій Макогон заявив, що Україна вимагає повної зупинки або різкого скорочення транспортування російського газу "Північним потоком".
  • У Європарламенті тоді заявили, що шукають відповідні можливості.
  • Вже 16 червня депутатка Бундестагу Марі-Агнес Штрак-Циммерман закликала до повної зупинки російського та мінімізації залежності від російських енергоресурсів.

Дивіться більше – звернення Зеленського за 16 червня: відео