СБУ з'ясувала, хто скерував ворожий "Іскандер" по кафе-магазину у селі Гроза на Харківщині. Навідниками виявилися місцеві жителі – двоє рідних братів.

Дивіться також Удар Росії по кафе в Грозі: серед 50 людей шукали коригувальників

Односельчан допомогли вбити місцеві мешканці

Від початку, коли тільки трапилася ця трагедія, слідчі припускали, що російську ракету міг навести хтось із мешканців села, оскільки удар був дуже точний, а будівля невеликою. Напередодні правоохоронці опитали 50 жителів села Гроза у пошуках корегувальників, – і таки розшукали їх.

Зловмисниками виявилися двоє місцевих жителів – 30-річний Володимир Мамон та його молодший брат 23-річний Дмитро Мамон. Обидва зрадники до липня 2022 року служили у місцевій поліції.

Володимир Мамон

Володимир Мамон / Фото СБУ

Дмитро Мамон

Дмитро Мамон / Фото СБУ

Ще під час окупації селища обоє чоловіків погодилися на співпрацю з росіянами. Як кажуть у СБУ, не за просто так.

Зрадники отримали "посади" у лавах окупаційного "управління внутрішніх справ військово-цивільної адміністрації Харківської області". Один став працювати "водієм конвойної групи", інший – "інспектором дорожньо-патрульної служби".

Перед самим звільненням регіону українськими військовими обидва брати втекли до Росії.

Знали, що буде багато жертв серед цивільних

Брати Мамон, вже перебуваючи на території країни-агресорки, не припинили працювати на користь окупантів. Вони почали формувати власну мережу інформаторів на підконтрольній Україні території.

Задля цього вони, як правило, використовували месенджери, в яких провадили з людьми дружні розмови та листування з єдиним наміром – випитати місцерозташування позицій ЗСУ на території деокупованої Харківщини.

На початку жовтня 2023 року зрадники почали збирати інформацію про перепоховання свого односельчанина – загиблого військового Андрія Козира. Вони чудово розуміли, що на тому поминальному обіді будуть присутні мирні жителі – їх знайомі з села Гроза, зокрема й ті, хто надавав їм інформацію.

У СБУ оприлюднили скріни листування зрадників / Фото СБУ

З'ясувавши точну дату і місце проведення поминального заходу, Володимир Мамон передав ці дані окупантам. А ті відповідно навели свій "Іскандер-М" прямо по кафе-магазину.

Наразі у прокуратурі готують повідомлення про підозри братам Мамон. Обом – за фактом державної зради. Також Володимиру Мамон додатково інкриміновано пособництво у вчиненні порушень законів та звичаїв війни, поєднане з умисним вбивством та вчинене за попередньою змовою групою осіб.