Насправді Айвазовський – за походженням вірменин. Тривалий час його батьки жили на території Галичини поблизу Львова. Згодом переїхали до Феодосії. Тут власне й народився Ованес Айвазян, або Іван Айвазовський.

За кожної можливості батько приймав у себе мандрівних бандуристів, що приходили з материкової України. Їхні мелодії за десятки років Айвазовський відтворюватиме на скрипці під час урочистих прийомів у Петербурзі.

Сім'я була бідною, але талант юного художника помітив місцевий архітектор і допоміг вступити на навчання. Коли Айвазоський стане кращим випускником Петербурзької художньої академії, за його студентськими роботами розпочнеться полювання.

Два роки Айвазовський мандрує Європою, знайомиться з видатними художниками Рима, Парижа, Лондона та Амстердама. Ходили чутки, що митець глухонімий, бо тільки людина з такими вадами могла так яскраво сприймати навколишній світ.

Читайте також: Найзагадковіший скульптор Європи, який приніс славу Україні

У 27 років він уже художник зі світовою славою, має безліч замовлень, його картини купує царська родина та султани Османської імперії. В момент, коли його ім'я на слуху у всій Російській імперії – Айвазовський повертається в рідну Феодосію і стає для міста справжнім героєм. Завдяки йому спорудили торговий порт, залізницю, музеї, а головне водопровід, який щодня надавав місту 50 тисяч відер джерельної води.

Працює митець без упину. На його полотнах переважно море, але є й чимало українських мотивів: Дніпро, степ, чумаки або ж весільні сценки. Друзі художника запевняли, що навіть свій кримський маєток Шах-Мамай художник облаштував так, щоб він нагадував йому українські хутори. Художник вільно розмовляв українською мовою. Це, до речі, допомогло у Венеції познайомитися з Миколою Гоголем.

Слава про Айвазовського зростала щодня. 113 прижиттєвих виставок – це абсолютний рекорд у практиці світового живопису. Навіть похилий вік ніяк не позначався на якості його картин. До прикладу, одну з найвідоміших його робіт "Серед хвиль" художник написав у 81 рік.